PLC tabanlı hemzemin geçit koruma sisteminin tasarlanması ve simülasyonu
Design and simulation of PLC based level crossing protection system
  1. Tez No: 472682
  2. Yazar: RECEP KARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Demiryolu ile karayolunun kesişim noktasında bulunan hemzemin geçitlerde önemli bir güvenlik sorunu ile karşılaşılmaktadır. Ülkemizde, demiryollarındaki tren kazalarının %27.8' i hemzemin geçitlerinde meydana gelmektedir. Hemzemin geçit kazalarını asgari seviyeye indirgemek için yeni otomasyon teknolojilerini kullanarak geçit koruma sistemleri geliştirilmelidir. Hemzemin geçitler, korumalı ve korumasız geçitler olarak iki ana grupta sınıflandırılmaktadır. Ülkemizde, %32' si korumalı olmak üzere toplam 3314 adet hemzemin geçit bulunmaktadır. Korumalı geçitlerde sadece çan ve flaşörle birlikte geçit bariyerleri yer almaktadır. Bu çalışmada; önce, demiryolu sinyalizasyon sistemleri detaylı olarak incelenmiş, farklı sinyalizasyon sistemlerindeki hemzemin geçit otomasyon modellerine değinilmiş ve geçit kazalarını azaltmak için geliştirilen koruma sistemleri açıklanmıştır. Bu çalışmada ayrıca, hemzemin geçitlerimizde kullanılan çan, flaşör ve geçit bariyerlerine ilave olarak; geçit bölgesi engel tespit sensörleri, demiryolu için geçit koruma sinyali, geçit bölgesi alttan ısıtma sistemi ve hidrolik bariyer sisteminin yer aldığı PLC tabanlı bir geçit koruma sistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Bu sistem örnek bir istasyon olarak ele alınan Emiralem İstasyonu'na uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Serious safety problems are faced at the level crossings located at the intersection of highway and railway. In Turkey, 27.8% of rail accidents occur at the level crossings. By using new automation technologies, level crossing protections systems should be developed to minimize these accidents. Level crossings are classified into two main groups as protected and unprotected crossings. In our country, 32% of total 3314 level crossings are protected. In these protected level crossings, there is only crossing barrier besides bell and flasher. In this study, firstly, railway signalling systems were examined in detail, level crossing automation models in these systems were mentioned and the protection systems to reduce level crossing accidents were explained. Additionally, in this study, besides of bell, flasher and crossing barriers which are used in our level crossings, a PLC based level crossing system composed of crossing zone obstacle detection system, crossing protection signal for railway user, crossing zone floor heating system and hydraulic barrier system were designed and carried out. This system has been implemented to a level crossing which is placed at Emiralem Station.