Ankara ili Kızılcahamam ilçesi Başören Aöyü Altıntaş konutu restorasyon önerisi
The restoration proposal for Altintas rural dwelling located in Basoren Village, Kizilcahamam district of Ankara
  1. Tez No: 472705
  2. Yazar: BERNA ÇAPRAZ ALANKUŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu tez çalışmasında Ankara İli, Kızılcahamam İlçesi Başören (köyü) Mahallesinde bulunan Altıntaş kırsal konutu konu edilmektedir. Çalışmanın amacı kırsal mimari mirasımızın önemli örneklerinden birini oluşturan yapının mevcut durumunun belgelenmesi, korumaya yönelik restorasyon önerisi getirilmesi ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. Çalışma kapsamında yapının mevcut durumu ve yapının geçirdiği değişimler belgelenmiş, yapının yakın çevresi araştırılmış, Başören köyü ve yakın çevredeki köylerde bulunan konutların karşılaştırmalı çalışması yapılmış ve yapının özgün durumu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda toplanan veriler değerlendirilerek belirlenen fiziksel müdahalelerle yapının yeniden konut olarak işlevlendirilmesini sağlayacak restorasyon önerisi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Altıntaş Residence, considered to be one of the traditional residential buildings located in the Başören Village of the Kızılcahamam District of the City of Ankara, is the subject of this thesis. The aim of this study is; to prepare scaled drawings in order to document the current situation of an example of Turkish rural architectural heritage, provide a restoration plan, and pass on this cultural heritage to future generations. During the study, the damage and changes that have occurred throughout the years have been documented, the immediate surroundings of the building have been researched, and with a comparative study conducted between other residences of the Başören Village and its immediate surroundings, it has been determined that Altıntaş Residence carries a distinctive role in rural cultural heritage. As a result, a restoration proposal was prepared to evaluate the collected data and to make the physical interventions determined to be used as a housing again.