Dış kaynak kullanımı ile gerçekleşen endüstriyel tasarım süreçlerini inceleyen bir vaka çalışması ve süreç performansını arttırmaya yönelik yönetimsel yaklaşımlar
A case study of outsourced industrial design processes and managing approaches for increasing the performance of the process
- Tez No: 472710
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜÇLÜ YAVUZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, danışmanlık alınarak yürütülen endüstriyel tasarım süreçleri incelenmiş; hizmetlerin performansı araştırılmış ve söz konusu performansı arttıran veya azaltan gerekçelerin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Literatürdeki bulguların ışığında dış kaynak kullanımı ile gerçekleşen endüstriyel tasarım süreçlerinin; beklenmeyen maliyetler, süre aşımları ve üretilememe gibi problemlerle sonuçlanabildiği ve dolayısıyla, yüksek başarısızlık oranları olduğu anlaşılmıştır. Önceki çalışmalarda ele alınan örneklemlerin, katılımcı şirketlerin büyük ölçekli olmasından dolayı tüm evreni temsil etmediği düşünülmüştür. Türkiye pazarında yapılmış benzer bir çalışmaya ulaşılamamıştır. Ankara'da bir danışmanlık şirketi baz alınarak yapılan araştırmada, bu şirketin hizmet verdiği diğer şirketlerin; kurumsal ve finansal yapıları, fizibilite aşamalarındaki performansları, proje süreçleri ve hizmet sonuçları kantitatif düzeyde incelenmiş, hizmet sonunda ise Likert 5'li skala anketi ile yöneticilerin öznel görüşleri alınmıştır. Eş zamanlı olarak katılımcı gözlem vasıtasıyla kalitatif veriler edinilerek karma bir metod ile veri toplama süreci tamamlanmıştır. Analizlerin sonucunda; örneklemdeki şirketlerin literatürdekilere göre daha küçük yapıda olduğu tespit edilmiş ve önceki çalışmaları doğrulayacak şekilde tamamlanamayan ve üretilemeyen kayda değer sayıda projeyle karşılaşıldığı anlaşılmıştır. Öte yandan söz konusu projelerde, özellikle know-how bazında olmak üzere bazı alternatif başarılar elde edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Şirketlerin profili ele alındığında; yarısına yakınının üretim kabiliyetleri olmadığı ve söz konusu şirketler için yürütülen tasarım projelerinin diğerlerine kıyasla daha başarısız sonuçlandığı anlaşılmıştır. Yöneticilerin önemli bir kısmının fizibilite oluşturmakta zorlandığı, buna karşın fizibilite çalışmalarında daha yetkin olan şirketler için yürütülen projeler daha başarılı sonuçlandığı tespit edilmiştir. Daha fazla prototip üretildiğinde, süreçlerin başarıyla tamamlanma oranının arttığı tespit edilmiştir. Söz konusu çıktılara istinaden hizmet alan ve hizmet veren şirketlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is focused on industrial design outsourcing processes, performace of these services and reasons that effect this performance. Literature review enlightened that a considerable number of design outsourcing projects end up with unexpected production costs, exceeded deadlines and failed manufacturability objectives, thus, high failure rates. It has been criticised that samplings of previous studies failed representing the whole population, reasoned by the companies were large. On the other hand there were no similar researches found conducted on Turkish economy. In this research, a design consultancy firm located in Ankara has been selected as the case. Quantiative data has been collected from their customers; based on their financial and corporate structures, abilities of feasibility studying, performances of design stages and end results of the projects. Finally, subjective reviews of managers have been taken by a 5 point Likert scaled questionnaire. In the course of these stages, qualitative information has been gathered by participant observation with a structure of mixed methodolgy. Analyses display that employment capacities of sample companies differ from the previous studies. Remarkable amount of the projects can be evaluated as unsuccessfull, verifying the findings of previous studies. However, it is comprehended that alternative achievments such as the increase in product design know-how were succeeded for these projects. Profiling of the participants showed up that nearly half of the companies lack production abilities, besides projects conducted for these firms ended up less successful. Also studying feasibility was challenging for a notable part of the managers. However, design outsourcing for companies which are better in feasibility studies tend to result in a higher success rate. Increase in the number of prototypes, resulted in higher project completion success. Finally, suggestions have been made for service recipient and design consultancy companies, according to these findings.