Çağdaş mimarlığı okumak: Klasik batı müziği üzerinden bir okuma denemesi
Reading contemporary architecture: A reading experiment through classical music
- Tez No: 472711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DİNÇ KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Mimarlık, disiplinler arasıdır. Disiplinler arasılık, disiplinlerin birbirleriyle etkileşimleri, birbirlerinden beslenmeleri ve çıkan ürünün bileşke disiplinlerin girdilerini içerme durumudur. Mimarlığın ilişki içerisinde olduğu disiplinlerden olan müzik ile arasındaki etkileşim, tarih boyunca sorgulanmıştır. Bu tez kapsamında, literatürde kurulan bağlantı yöntemlerinin dağınık bilgi ve söylem bütünü sistematikleştirilmiştir. Metaforik, analojik ve sayısal tabanlı benzerlikler kurulduğu gibi, daha teknik konularda da figüratif / grafik çıktılı ilişkiler kurulmuştur. Tüm yöntemsel yaklaşımların görsel sonuçlar vermesinin yanı sıra, kabul gören tasarım öğretilerine dönüşemediği gözlemlenmiştir. Bu nedenle, mimarlık ve müzik çakışımına sanatsal perspektiften bakılarak -literatürde bir boşluk teşkil eden-algısal, duyusal / duygulanımsal yön incelenmiştir. Mimarlık ve müziğin algı, duyu ve duygu yönünden birlikteliğini pratik anlamda ortaya koyabilmek için, çağdaş mimarlık yapıtları ve Klasik Batı Müziği üzerine kurgulanan bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. 6 temel duygusal artikülasyonu (üzüntü, şefkat, korku, sevinç, aşk ve öfke) içeren Klasik Batı Müziği eserleri ile aralarında bağ kurulan mimari eserlerin hangi fiziksel özellikler bağlamında bir araya geldiği araştırılmıştır. Alan çalışması sonucunda birlikteliğin varlığı, varlığının şekli ve varlığına neden olan mimari unsurlar ortaya çıkarılmıştır. Tez, mimarlık ortamında müzik çıktılarının neden olduğu etkiye dikkat çektiği gibi, yaratıcılığı olumlayabilecek yeni tasarımsal problemlerin sorgulanması gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Architecture is interdisciplinary. Inter disciplinarity is the interaction of disciplines with each other, interacting with each other, and the state that the end product includes the data of resultant disciplines. The interaction between architecture and music, which is one of the disciplines in which it is related, has been questioned throughout history. In this thesis, the distributed information and discourse of the connection methods established in the literature have been systematized. Metaphorical, analogical and numerical based similarities have been established, figurative / graphic output relationships have been established and in more technical terms. It has been observed that not all methodological approaches give visual results, but also do not translate into accepted design teachings. For this reason, it has been pointed out that interdisciplinary content should be assessed through a perceptual, sensory / emotional method by looking at the architectural and musical connection from the artistic perspective. An area study on contemporary architectural works and Classical Western Music has been carried out in order to demonstrate the practical relevance of architecture and music in terms of perception, sense and emotion. It was researched what physical characteristics the Classical Western Music works containing 6 basic emotional articulations together with the architectural works connected with each other. As a result of the field work, the existence of the unity, the architectural elements that led to the existence and the shape of its existence were revealed. The thesis points to the necessity of questioning the new design problems that can affirm the creativity as well as to draw attention to the effects of music outcomes in the architectural environment.