Enerji politikaları kapsamında yapılı çevreye ilişkin AB ve Türk mevzuatı oluşum süreci ile sıfır enerjili bina anlayışına yönelim
The development process of the EU and Turkish legislation in the constructed environment and orientation towards zero energy building concept according to the energy policies
- Tez No: 472709
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüz toplumunda yaşamsal ihtiyaçları takip eden gereksinimler arasında enerji ihtiyacı önemli bir paya sahiptir. Yapılı çevrenin sahip olduğu enerji tasarruf potansiyeli göz önüne alındığında, yapı ölçeğinde alınan önlemlerin her geçen gün yenilendiği görülmektedir. Enerji ihtiyacı açısından dünya sıralamasında üst basamaklarda yer alan Avrupa Birliği, enerji politikaları kapsamında mevzuat çalışmalarına (standart, direktif, bildiri vb.) yer vermektedir. Yaşanılan çevreye karşı duyarlılık gösterilmesi hususunun son yıllarda önem kazanmasıyla hem enerji verimli hem çevreye duyarlı tasarımlar gündeme gelmiş ve neredeyse sıfır enerjili bina kavramını ortaya çıkarmıştır. İlerleyen süreçte net sıfır enerjili bina düzeyinin hedeflendiği AB'de binaların enerji tüketen değil enerji üreten birer kent elemanı olması hedeflenmektedir. Bu çalışmada AB'de yaşanan gelişmeler ile bunların Türkiye üzerindeki etkileri incelenmiştir. Aynı zamanda Türkiye'de ve AB'de binalarda enerji performansını kontrol eden yasa, yönetmelik ve standartların karşılaştırılması yapılmış ve sıfır enerjili binaların uygulanabilirliği bu yasal düzenlemelerin bina ölçeğinde getirdiği yükümlülükler bağlamında tartışılmıştır. Sonuç olarak küresel ölçekte yaşanan gelişmelerin ve çevresel duyarlılığın oluşturduğu yasal düzenlemelerin Türkiye'de eksik kalan noktaları tespit edilerek bu alanda yapılacak çalışmalar için öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Among all the necessities, demand for the energy has an important role following the vital necessities within today's society. When the energy saving potential of the constructed environment is taken into account, it can be said that the precautions taken in building scale are regenerating day by day. There are studies of legislation (i.e. standards, directives, and declarations) concerned on energy policies in the European Union where energy demand is at the top of the world ranking. By the arisen of environmental awareness during recent years, environmental-friendly and energy-efficient designs and the concept of zero-energy building have emerged. In the EU it is aimed to construct buildings as city components that produce energy rather than consume it for the future. In this particular thesis study the developments occurred in the energy strategy of EU and their affects on Turkey are investigated. At the same time the codes, regulations and specifications that control the energy performance of the buildings in Turkey and EU are compared and the feasibility of the zero-energy buildings is discussed in the context of the legal obligations that are provided by these codes, regulations and specifications at the building scale. Consequently the suggestions for the studies in this specific field are introduced by finding out the uncompleted parts of the Turkey's legal regulations of energy that are produced by the global improvements and environmental sensibility.