Kentsel mekan kullanımı değerlendirmesi Selanik Caddesi ve İnkılap Sokak örneği Ankara
Assessment of using urban space in the case of Selanik Avenue and Inkilap Street-Ankara
- Tez No: 472712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kentler fiziksel varlığını yollar, binalar gibi yapılı öğelerle oluştursa da yapılı çevreyi yaşayan bir mekan kılan içindeki kullanıcı aktivitesidir. Bireylerin birbirleriyle iletişim kurmalarına sahne olan kentsel mekanlarda toplumun kültürünü, inançlarını, değerlerini, sosyal etkileşimlerini izlemek mümkündür. Kentsel mekanı deneyimleyen kullanıcıların arasındaki yaş, cinsiyet, etnik köken, eğitim gibi ayrılıklar, mekanı algılanmalarında ve mekanla kurdukları ilişkide çeşitlilik yaratmaktadır. Kentsel mekanlarda gözlenen mekansal davranışlar bu çeşitliliklere dayalıdır. Kullanıcının mekanı kullanması ve algılaması bireysel özelliklerin yanı sıra aynı zamanda içinde bulunulan alanın mekansal özellikleri ile ilişkilidir. Bu bağlamda; mekansal özelliklerin kullanıcı davranışı ve mekan algısı üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla Ankara kent merkezinde bir yaya bölgesi; Selanik Caddesi ve İnkılap Sokak çalışılmak üzere seçilmiştir. Tezin literatür araştırmasını oluşturan kısımda; kentsel mekan, mekan algısı, kent imgesi kavramları ve kentsel mekanlarda kullanıcı davranışlarını etkileyen unsurlar aktarılmıştır. Alan çalışması bölümünde, kuzeyde Tuna Caddesi, güneyde Ziya Gökalp Caddesi ile sınırlandırılan Selanik Caddesi ve İnkılap Sokak'ın mekansal ve davranışsal analizleri belgeleme ve gözlem yolu ile yapılmıştır. Analizlerden elde edilen verilerle oluşturulan anket çalışması ile alan kullanımı kullanıcı gözünden açığa çıkarılmıştır. Çalışmanın sonucunda ise alanların kullanım biçimleri çıkarılmıştır. Selanik Caddesi ve İnkılap Sokak'ın iyi donanımlı, canlı, yaşayan mekanlar olabilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Even if cities constitute their physical presence with the constructed items like roads, buildings etc., user activity in the city makes the built environment a living space. It is possible to observe cultures, beliefs, values and social interactions of the community in urban spaces where individuals are communicating with each other. Different factors like age, gender, ethnicity, education among users experiencing urban space create diversity in the perception of the place and the relationships with the place. Spatial behavior observed in the public space is based on these diversities. Using and perceiving space by users are related not only with mentioned individual characteristics but also spatial characteristics of space. In this context, Selanik Avenue and İnkılap Street, which are pedestrian zones in the city center of Ankara, are chosen as a study in the purpose of revealing the effect of spatial characteristics on user's behavior and space perception. Literature research part in the thesis includes urban space, space perception, image of city concepts and factors affecting user behavior in urban areas. In the field study part, spatial and behavioral analyses of Selanik Avenue and İnkılap Street, which are restrict by Tuna Avenue in the north and Ziya Gökalp Avenue in the south, and İnkılap Street are conducted by the documentation and observation. User's experience in these areas was revealed with the survey study which was established with the data obtained from analyses. As a result of the study, the usage patterns of fields and how users perceived these places have been revealed, and suggestions for Selanik Avenue and İnkılap Street have been offered in order to create well equipped, lively and living spaces.