Özdeş ve özdeş olmayan paralel makinelerde çizelgeleme için model önerisi ve bir uygulama
Model proposal and an implementation for identical and non identical parallel machine scheduling
  1. Tez No: 472734
  2. Yazar: SEDA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında tam zamanında sevkiyat politikasının benimsendiği, özdeş ve özdeş olmayan paralel makine gruplarının her ikisinin de yer aldığı bir üretim sistemine ait çizelgeleme problemi üzerinde çalışılmıştır. Çalışmada paralel makinelerde mutlak (erken-geç) gecikme sürelerinin minimize edilmesi hedeflenmiştir. Problemin çözümü için karışık tam sayılı bir çizelgeleme modeli önerilmiştir. Bununla birlikte ele alınan sistemin dinamik ortam yapısına cevap veren tepkisel bir çizelgeleme prensibi geliştirilmiştir. Geliştirilen tepkisel çizelgeleme prensibine göre; çizelgelemeye eklenen yeni bir parametre ve arıza kısıtları ile model sıralı olarak çalıştırılır. Sipariş değişikliği ve/veya arıza anına kadar önerilen karışık tam sayılı çizelgeleme ile atanmış olan işler sabitlenir, arıza ve/veya değişiklik sonrasındaki işler için tekrar atama yapılır. İki çizelgeleme sonucu birleştirilerek nihai çizelge elde edilir. Üretim için planlanan mevcut çizelgenin dikkate alınması ve tüm işler için modelin tekrar çalıştırılmıyor olması sayesinde hızlı ve etkili bir şekilde çizelge revize edilebilmektedir. Önerilen yöntem bir gerçek hayat problemi için uygulanmıştır. Ulusoy Elektrik A.Ş. ürün gamı içerisindeki monoblok beton köşk döküm çizelgelemesi için uyarlanan model, gerçek üretim verileri ile, veri büyüklüğü kademeli olarak artırılarak çalıştırılmış ve önerilen sistemin etkinliği ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
At this thesis work, a scheduling problem studied for both identical and non-identical parallel machine groups at such production enviroment, that just in time shipment policy adopted. The purpose of this study is minimizing absoulute (early-tardy) tardiness time at parallel machines. A mixed integer scheduling model has been proposed for the problem. Besides, a reactive scheduling principle was developed in order to adopt dynamic environment of considered system. According to developed scheduling principle: The model was executed sequentially by adding new parameters and breakdown constraints. The schedule fixed before order changes and/or breakdown time point/shift with previous mixed integer scheduling asignments, the remaining part of timescale after the changes and/or breakdown point are re-assigned. Final scheduling assignments are obtained by combining the two scheduling results. The revised schedule can be gathered fast and efficient by considering the previous assignments, so the model has not need to be executed for all jobs at whole timescale. Proposed methods was implementedat a real life problem. The model was adopted for real life scheduling data for concrete kiosks, which are in the product range of Ulusoy Elektrik A.Ş. The efficiency and capability of proposed model was tested at various scenarios, by increasing the data size incrementally.