Hataların kompozit malzemelerin mekanik özelliklerine ve yorulma ömrüne etkisinin araştırılması
The investigation of effect of defects on mechanical properties and fatigue life of composite materials
  1. Tez No: 472739
  2. Yazar: ÜMİT AYTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda gelişen teknoloji ile beraber ileri kompozitlerin savunma sanayindeki yeri ve uygulama alanları hızla artmaktadır. Bu çalışmanın amacı havacılık alanında kullanılan ileri kompozit malzemelerde oluşabilecek hataların parçanın mekanik performansına ve yorulma ömrü üzerine olan etkisini incelemektir. Çalışmada gözenek ve delik tipi hata olmak üzere, kompozit malzemelerin üretim ve montaj aşamalarında ortaya çıkma ihtimali en yüksek hatalar üzerine çalışılmıştır. Sunulan analitik ve deneysel metodlar ile delik ve gözenek türü hataların cam-epoksi kompozit parçaların çekme, eğilme, yorulma gibi mekanik özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca bulunan veriler ile üretilen kompozit malzemelerin ekonomik kullanışı ve güvenliği için istatiksel veriler yerine deneysel değerler elde edilmiştir. Bu tez çalışmasında elde edilen bilgiler, cam-epoksi kompozit parçaların kabul ve red standartlarında kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The position and areas of implementation of advanced composites in defense industry are rapidly increasing with the developing of technology in recent years. The main object of this study is to find the effect of the defects that may occur in advanced composite materials used in aviation industry, on the mechanical performance of the parts and fatigue life. The defects, primarily void type and hole type, which have the highest probabilities to occur during production and assembly stages of composite materials were the subject of the study. With the analytical and experimental methods presented, the reasons for the occurrence of these defects and their effects on mechanical characteristics of the glass epoxy composite parts such as tensile, flexural and fatigue were presented. Besides, with the data found, experimental values have been obtained instead of statistical data for the economical use and safety of the composite materials produced. The information acquired in this thesis study can be used in acceptance and rejection criteria of glass-epoxy composite parts.