Konut tipolojisinde kabuk dışı kinetik bina elemanlarının kullanımının araştırılması
Investigation of use of external kinetic building elements in housing typology
- Tez No: 472753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAYFUN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Günümüz mimarlığında kullanıcı insanların yaşam şekilleri, gereksinmeleri değiştiğinden ve binaların fiziksel çevreye uyum gösterme gereksinmesinden kinetik yapı, bu gereksinmelere göre değişen ''kinetik bina'' kavramı ortaya çıkmıştır. Kinetik binalarda kullanılan yapı elemanları kabuk içi- kabuk dışı dönüşümler ve adapte edilebilir olma özelliklerine sahiptirler. Tez çalışmasında konut binalarında bu özelliklere sahip kinetik bina elemanları kullanılarak; esnek, dönüşebilen mekânlar tasarlanması amaçlanmıştır. Öncelikle kinetik sistemler bulundukları yer bakımından, yapı elemanı ölçeğinde ve hareket amacına göre sınıflandırılmıştır. Bu bağlamda konut tiplerinden bağımsız ev, ikiz ev, sıra ev, duvar blok, nokta blok, teras ev tipolojileri seçilerek bu konutlarda işlevsel esneklik kabuk dışı kinetik bina elemanlarının kullanımı bağlamında prensipleri gösteren kavramsal tasarımlar yapılmıştır. Bu tasarımlardan elde edilen sonuçlar ve yapılan kinetik bina tasarımlarının olumlu-olumsuz yönleri, kısıtları ve olanakları matrisle değerlendirilmiştir. Bu matris ve değerlendirmelerden elde edilen bulguların, önümüzdeki dönemlerde yeni özgün bina tasarımlarında tasarımcılara veri sağlaması tezin özgün sonucu olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's architecture, the concept of“kinetic building”, which changes according to the requirements of the kinetic structure, has emerged as the user changes the way of life, necessity and adaptation of the buildings to the physical environment. Structural elements used in kinetic buildings have external shell-to-internal shell transformations and adaptability. In the thesis study, kinetic building elements with these properties are used in residential buildings; flexible, convertible spaces. First of all, kinetic systems are classified according to the location of the structure, the structure element and the purpose of movement. In this context, independent houses, twin houses, row houses, block houses, dot-block houses, terraced house typologies were selected from the housing types and conceptual designs showing the principles in terms of the use of functional flexibility external shell kinetic building elements were made in these houses. The results obtained from these designs and the positive-negative aspects, constraints and possibilities of the kinetic building designs made have been evaluated with matrices. Findings obtained from these matrices and evaluations are seen as the original result of the thesis that the data of the designers in the new era original building designs in the coming periods can provide data.