AHP ve VIKOR yöntemlerine dayalı yeşil tedarikçi seçimi ve bir uygulama
Green supplier selection based on AHP and VIKOR methods and an application
- Tez No: 472757
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşletmelerin ileriye dönük planlarının gerçekleşmesi açısından tedarikçi değerlendirme ve seçme büyük önem taşımaktadır. Tedarik zinciri yönetimindeki bu önemli sorunun üstesinden gelmek işletmelere avantaj sağlamaktadır. Son yıllarda çevreye duyarlılığın artması ile yeşil ilke ve stratejiler şirketlerin yeni rekabet aracı olmuştur. Firmalar yeşil uygulamalar ile verimliliklerini ve kârlılıklarını arttırmaktadır. Aynı zamanda çevreye olan olumsuz etkilerini de minimize etmektedirler. Bu çalışma ile paratoner ve topraklama malzemeleri üreten bir işletmenin çevreye duyarlı olan tedarikçileri seçilmeye çalışılmıştır. Yeşil tedarikçi seçiminde dikkat edilmesi gereken ana ve alt kriterler belirlenmiştir. Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden (ÇKKV) birisi olan Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) kullanılarak kriter ağırlıkları hesaplanmıştır. Bulunan kriter ağırlıkları Vise Kriterijumska Optimizacija I Kompromisno Resenje (VIKOR) yönteminde kullanılarak şirket için en uygun yeşil tedarikçiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very important to evaluate and select suppliers in terms of occurring future plans of the companies. It provides advantage to the businesses to overcome this important issue in supply chain management. In the last few years, with the increasing sensitivity to the environment green principles and strategies have become new competition vehicle of enterprises. While companies try to increase productivity and profitability through green practices at the same time they want to minimize the negative effects on the environment. In this study, it has been tried to select environmentally sensitive suppliers of a frim who produces lightning rod and grounding materials. The main and sub criteria of green suppli-er selection are determined. Analytic hierarchy process (AHP) which is one of the methods of multi criteria decision making methods is used in criterion weight calculations. The most appropriate green suppliers are determined for the company by using Vise Kriteri-jumska Optimizacija I Kompromisno Resenje (VIKOR) method.