Tarım atıklarının biyobozunur ve antibakteriyel plastikte kullanılabilirliği
Usability of agricultural wastes in biodegradable and antibacterial plastic
  1. Tez No: 472758
  2. Yazar: DAMLA ÖZKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sentetik plastiklerde üretimin petrole bağımlı olması ve kullanım sonrası doğada çok daha uzun süre kalabilmesi sebebiyle çevre kirliliğine neden olabilmektedir. Biyobozunur plastikler sürdürülebilir ve biyobazlı olduğundan çevre dostudur ve çevre atıkları problemine çözüm getireceği düşünülmektedir. Bu çalışmada patates ve kabuklarından elde edilen nişasta ve antibakteriyel kimyasalların ilavesiyle oluşturulan biyobozunur plastiklerin değişik bakterilere karşı dayanımı araştırıldı. Elde edilen termoplastik yapıdaki biyobozunur plastiklerde antibakteriyellik tespitinde değişik kütle oranlarında çinko oksit (ZnO) ve çinko borat (H3BO3.ZnO) ayrı ayrı uygulandı. Biyobozunur plastiklerde TS 6582-1 EN ISO 6888-1 ve TS ISO 7251 standartlarına göre E.coli ve S.aeurus bakteri testleri yapıldı. Biyobozunur plastiklerdeki fonksiyonel gruplar XRD ve SEM karakterizasyonları ile araştırıldı. DT-TGA analizleriyle bozunma sıcaklıkları araştırıldı. Biyobozunur plastik, çinko oksit ve çinko borat içeren biyobozunur plastiklerde şişme incelendi, en yüksek şişmenin biyobozunur yapılarda olduğu ve toprakta yaklaşık 60 günde bozunduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Synthetic plastics can cause environmental pollution because production is dependent on petroleum and it can be left in nature for much longer after use. Since biodegradable plastics are sustainable and biodegradable, they are considered environmentally friendly and will solve the problem of environmental wastes. In this study, the resistance of the biodegradable plastics produced by the addition of starch and some antibacterial chemicals against various bacterials was investigated. Natural starch was obtained from potatoes and shells. For determining of antibacterial activity of the biodegradable thermoplastics, zinc oxide (ZnO) and zinc borate (H3BO3.ZnO) were separately applied in different mass ratios and the biodegradable plastics were obtained. In biodegradable plastics E. coli and S. aureus bacteria tests were performed according to TS 6582-1 EN ISO 6888-1 and TS ISO 7251 standards. Functional groups in biodegradable plastics were investigated by XRD and SEM characterizations. The degradation temperatures were investigated by DT-TGA analysis. Biodegradable plastics, plastics with zinc oxide and zinc borate were examined for swelling, with the highest swelling being in biodegradable plastics and the degradability of the structures in the soil was obtained approximately in 60 days.