Trafik kazalarının azaltılmasında Türkiye ve Dünya gerçeğinde denetleme politikaları ve etkileri
Control policies and effects in Turkey and World reality in reducing traffic acciddents
- Tez No: 472761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Trafik kazaları sonucu ölümler Dünya'da genel olarak azalmasına karşın; trafik kazaları, ölüm nedenleri arasında üst sırlara yükselmektedir. 2015 yılı verilerine göre Dünya'da her yıl 1.25 milyon kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmekte, 20 - 50 milyon kişi de yaralanmakta veya sakat kalmaktadır. Bu rakamlarla trafik ölümlerinin, ölüm nedenleri arasında 8. sıradaki konumunun 2030 yılına kadar 5. sıraya kadar yükseleceğini öngörülmektedir. Türkiye, Avrupa'da ciddi düzeyde trafik güvenliği sorunu yaşayan ülkeler arasındadır. Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'nin trafik güvenliği ve kazalarına ilişkin son yıllara ait verilerini analiz ederek trafik denetimleri ile trafik kazaları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve trafik güvenliği için veri temelli önerilerin geliştirilmesidir. Öncelikle trafik güvenliğinde Türkiye'nin genel durumu incelenerek Dünya'da ve Avrupa'daki yeri tartışılmıştır. Türkiye'de uzunca bir süredir olay yeri trafik ölümlerindeki azalışa karşın yaralanmalarda artış devam etmektedir ve bu husus ayrıntılı olarak değerlendirmelidir. Denetleme ve cezanın 2008-2015 yılları ortalama birikimli etkisini anlamak amacıyla ceza ve denetleme değişkenleri ile kaza göstergeleri arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. İlk olarak, kaza göstergeleri üzerinde ceza faaliyetlerinin, denetim faaliyetlerinden daha etkin olduğu görülmektedir. Ceza faaliyetinin çeşitli kaza göstergeleri üzerinde anlamlı düzeyde negatif yönde etkili olduğu gözlenirken, denetim faaliyetlerinin benzer etkisi bulunmamaktadır. Gelişmiş ülkelerde yapılan bilimsel çalışmalarda trafik denetimlerinin trafik güvenliğini arttırmada temel bir strateji olduğu belirtilmektedir. Trafik denetim türleri içinde özellikle alkol kullanımı, hız sınırı ihlali ve emniyet kemeri kullanımı denetimlerinin diğer denetim türlerinden daha etkili olduğu vurgulanmıştır. Başta sürücüler olmak üzere tüm yol kullanıcılarının trafik kurallarına uymaları durumunda, trafik güvenliğinin maksimum düzeyde olması beklendiğinden, yaygın trafik denetimleri yoluyla trafik ihlallerini azaltmak trafik güvenliği bakımından temel ilke olarak kabul edilir. Genel olarak, trafik kurallarına tamamen uyulmasının trafik kazalarını % 50 oranında azaltabileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
While the deaths in consequence of traffic accidents are decreasing the world in general, the traffic accidents are becoming one of the primary causes of death. According to 2015 data, each year in the world, 1.25 million people pass away in traffic accidents and 20-50 million people get injured or become permanently disabled. With these numbers it is estimated that, the place of death due to traffic accidents currently at 8th place among the reasons of death will increase to the 5th place by the year 2030. The main purpose of this research is to examine the relationship between traffic inspections and traffic accidents by analyzing Turkey's recent data on traffic safety and accidents and to develop data-based proposals for traffic safety. Firstly, the general situation of Turkey in traffic safety has been examined and its place in the world and in Europe has been discussed. Despite the decline in traffic deaths in Turkey for a considerable time, the increase in traffic injuries continues and should be evaluated in detail. In order to understand the cumulative effects of fines and inspection on the accident data between 2008 and 2015, the relationships between that parameters and the accident indicators were determined. The first finding in the study was an accident indicators are seen to be more effective than inspection activities. When correlations are examined while the increase in fines have a significant negative impact on various accident indicators, the same effect has not been observed for the traffic inspections. Scientific studies in developed countries indicate that traffic control is a basic strategy for increasing traffic safety. Among the types of traffic control, it is emphasized that alcohol use, speed limit violation and safety belt use checks are more effective than other control types. Reducing traffic violations through widespread traffic inspections is considered a fundamental principle in terms of traffic safety, as it is expected that traffic safety will be maximized if all road users, especially drivers, adhere to the traffic rules. In general, it is anticipated that full adherence to traffic rules can reduce traffic accidents by 50%.