Çevre dostu kentler için ulaşım kriterlerinin belirlenmesi
Determination of transportation criteria for eco- friendly cities
  1. Tez No: 472760
  2. Yazar: FERDA SEDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE YALÇINER ERCOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
2013 yılının Aralık ayında İstanbul'da düzenlenen COP18 toplantısının sonucunda yayımlanan İstanbul Deklarasyonu'nda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinasyonunda Çevre Dostu Kentler Ödülü verilmesi kararlaştırılmıştır. Akdeniz kıyı ülkelerinin kentleri için düzenlenecek bu ödül ve ünvan için bazı seçim ilkeleri ve bir dizi sürdürülebilirlik kriteri saptanması gerekmektedir. Sürdürülebilir Gelişme için Akdeniz Stratejisi, Akdeniz Eylem Planı ve Birleşmiş Milletler Çevre Programı ilkelerine göre, yaşam kalitesini yükseltecek ilerlemeyi sürdürülebilir ulaşım kapsamında sağlayan çevre dostu kentlere erişilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda planlama ve sürdürülebilir ulaşım yönetiminde, toplu taşım, engelsiz mekan, bisiklet, park vb. eko-teknolojilerin kullanımında akıllı göstergelere ihtiyaç bulunmaktadır. Çevre Dostu Kentler Ödülü ve bu ünvanı iki yıl boyunca taşıyacak kentler için Avrupa Yeşil Başkentleri, Yavaş Kent Hareketi, Yeşil Kent Endeksi, Eko-Kent Projeleri, Yeşil Sertifikalı Yerleşimler, Yaşanabilir Kent Endeksi, Sağlıklı Kentler ile ilgili çalışmalar rehberlik edecektir. Bu çalışmanın amacı sayılan unvan, hareket, akım, sertifika ve endeksler içinde Avrupa Birliği'nde ve dünyada uygulanan mevcut değerlendirme ölçütlerinin araştırılarak karşılaştırılması, buna göre Akdeniz kentlerinde verilecek çevre dostu kentler ödülü için sürdürülebilir ulaşım kriterlerinin ve ağırlıklarının oluşturulmasıdır.
Özet (Çeviri)
It was decided to give Eco-Friendly Cities award under the coardinatorship of the Ministry of Environment and Urbanization, by İstanbul Declarstion published as a result of the COP 18 meeting organized in İstanbul at December 2013.Some selection principles and a series of sustainability criteria should be appointed for this award and title which will be organized for the cities of the Mediterranean coastal countries. Mediterranean Strategy for a sustainable development, according to United Nations Environment Program and Mediterranean Action Plan it is necessary to access the eco-frieendly cities which provide the improvement increasing life-quality. Smart indicators are needed for the use of eco-technologies such as public transportation, barrier free spaces, bicycle, parking, etc. in planning and sustainable transportation management. A series of sustainability criteria will be built for the cities which will have this title for two years from different sources such as the European Green Capital, the Slow City Movement, European Green City Index, Eco-City Project, Green Certificates, the Index of Livable Cities and Healthy Cities. The purpose of this study is to search and compare the criteria applied in the European Union and in the world among the aforementioned title, movements, certificates and indexes and to propose a series of sustainable transportation criteria and weights for the eco-friendly cities award to be given in Mediterranean cities.