Kent ucu konut yerleşimlerinin tercih edilme nedenleri üzerinde bir araştırma (Ankara Mesa Koru sitesi örneği)
An Analysis on the causes to the preference of the housing settlements of city fringes (A case study: Ankara Mesa Koru housing settlement)
  1. Tez No: 85779
  2. Yazar: MUSTAFA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. T. NUR ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
KENT UCU KONUT YERLEŞİMLERİNİN TERCİH EDİLME NEDENLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (ANKARA MESA KORU SİTESİ ÖRNEĞİ) (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa ÇELİK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Cumhuriyetin ilanı ile birlikte başlayan kentleşme süreci özellikle büyük kentlerde sosyal ve fiziksel problemlerin de bu olguyla birlikte ortaya çıkmasına neden olmuştur. Nüfus artışı, yoğunluk gibi hızla değişen demografik değerlerle birlikte konut sorunu da yalnızca niceliksel değil niteliksel olarak da kentleşme olgusu içerisinde tartışılmaktadır. Bugün artık farklı kullanıcıların değişen sosyo-ekonomik düzeyine, fiziksel ihtiyaçlarına ve değişen konfor anlayışına uygun konut çevrelerinin üretimi sözkonusudur. Konut sorununu yalnız niceliksel değil niteliksel boyutunu da ele alan bu çalışmada özellikle 1970'lerden sonra üst gelir grubundaki kullanıcıların konut çevresinin niteliğine ilişkin arayışları doğrultusunda kent içi konut alanlarından kent ucu bölgelerine doğru yer değiştirmeye başladıkları saptanmıştır. Yakın zamanda başkent Ankara bu kentsel değişimin oldukça belirgin olarak gözlemlendiği kentlerden biridir. Ankara Metropolitan Alan Nazım PlanBürosu'nun kentin batısında Eskişehir Yolu aksını bu yönde kentin gelişmesi için açması ve toplu konut yasalarının çıkarılması bu süreci hızlandırmıştır. Mesa Koru Sitesi konutları da bu süreçte ortaya çıkan ve genellikle üst gelir kullanıcı grubunun yerleştiği bir konut alanıdır. Bu araştırmada Mesa Koru konut çevresi doğrudan kullanıcı görüşleri ile tercihleri saptamak için gerekli çalışmanın yapılabilmesine uygun olması nedeniyle örneklem alan olarak seçilmiştir. Soru kağıdı yöntemi ile sözkonusu örneklem alan fiziksel ve sosyal değerler açısından incelenmiş ve kullanıcıların bu konut alanını tercih etmelerinde etkili olan unsurlar ortaya çıkartılmıştır. Bu unsurlar içerisinde; örneklem alan olarak seçilen konut çevresinin konfor ortamının dengeli bir yoğunlukta olması, doğayla konutun iç içe olması, ayrıca konut ve çevresinin sağlıklı, kaliteli ve yeterli sosyal donatıya sahip olması ön planda gelmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Kent ucu / konut alanları / Mesa Koru Sitesi 139 Doç. Dr. T. Nur ÇAĞLAR
Özet (Çeviri)
AN ANALYSIS ON THE CAUSES TO THE PREFERENCE OF THE HOUSING SETTLEMENTS OF CITY FRINGES (A CASE STUDY: ANKARA MESA KORU HOUSING SETTLEMENT) (M. Sc. Thesis) Mustafa ÇELİK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT After the establishment of the Turkish Republic urbanization gain pace especially for the big cities bringing out its own social and physical problems into agenda. With the changes in the demographical data like the increase in population and density, housing problem emerged and began to be discussed not only with its quantitative features but also qualitative conditions. Today, providing housing settlements to meet the requirements of the changing socio-economic level and physical needs of the users and improving the quality and comfort in the housing settlements are in discussion. This research emphasizes the qualitative problems as well as the quantitative problems of housing and reveals that especially after 70s high income groups have moved from the main qualitative conditions in the new housing settlements of the city fringes. Ankara as the capital city is among the cities where this radical change in the urban environment can be clearly observed. The decision of the AnkaraIV Metropolitain Master Plan Bureau which proposed the west end of the city and producing new housing legends accelerated this process. Mesa Koru Housing Settlement at the west end of the city where high income groups were settled was developed as a result of these new urban decision Mesa Koru is taken as an example for the field study because of the possible survey to search for the demands and choices of the users. With a questionnaire carried out in the housing settlement has been discussed, and preference of the users have been revealed. Due to the results of the survey an assesment of the housing settlement has been done, the density, quality and the comfort of the housing settlement with health and social facilities are found out as the main reasons for the preference of the surveyed families. Sciences Code : Key Words : City fringe / housing settlements / Mesa Koru Housing settlement Number of Pages : 139 Adviser : Assoc. Prof.Dr. T. Nur ÇA?LAR