Platin ağırlıklı alaşımlarda kristalleşme kinetiklerinin moleküler dinamik yöntem ile incelenmesi
Investigation of crystallization kinetics in platinum-based alloys by molecular dynamics method
- Tez No: 472776
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH AHMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sunulan çalışmada, Platin-Paladyum (Pt-Pd) alaşım sistemin Pt'nin farklı konsantrasyonları için termal süreçlerde kritik yarıçap ve Avrami katsayısı (üsteli) gibi kristalleşme özellikleri Moleküler Dinamik (MD) metot kullanılarak incelenmiştir. Moleküler dinamik yönteminde Sutton-Chen (SC) Gömülü Atom Metodu (GAM) olan yarı-deneysel potansiyel enerji fonksiyonu kullanılmış-tır. Amorf fazdan kristal faza dönüşüm sürecinde ve farklı tavlama sıcaklıklarında hacim kesiti Honeycutt-Andersen (HA) metodu kullanılarak kristal tip bağlı çiftlerin sistem içindeki yüzdesel oranları elde edilerek bulunmuştur. Böylece, modellenen sistemin kristalleşme özelliklerini belir-lemek için deneysel verilerden elde edilen Avrami katsayıları deneysel yöntemlerin dışında MD yöntem ile hesaplanmıştır. Bunun yanı sıra, kristalleşme sürecinde sistemin yapısal özellikleri be-lirmek için Radyal Dağılım Fonksiyonları (RDF) kullanılmıştır. Sonuç olarak, Pt'nin alaşım siste-mi içinde konsantrasyon oranı arttıkça amorf fazdan itibaren kristalleşmenin daha kolay gerçek-leştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the crystallization properties of platinum-palladium (Pt-Pd) alloy system such as critical radius, Avrami exponent (coefficients) for different concentrations of Pt during thermal processes have been investigated by using the Molecular Dynamics (MD) method. The Sutton-Chen (SC) Embedded Atom Method (GAM) which is a semi experimental potential energy function has been used in the Molecular Dynamics Method (MD). The volume fraction has been found by applied process of transformation from amorphous to crystal phase at different annealing temperatures by using Honeycutt-Andersen (HA) method obtained percentage rations of crystal-type bonded pairs in the system. Thus, Avrami coefficients obtained from experimental datas have been calculated by the MD method except for the experimental methods, and also Radial Distribution Functions (RDF) have been used to determine the structural properties of the system during the crystallization process. As a result, it has been observed that the crystallization occurs more easily as the concentration ratio of Pt increases in the alloy system.