Bazı Schiff bazlarının Saccharomyces cerevisiae kültür ortamlarında bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkileri
The effects of some Schiff bases on some biochemical parameters in Saccharomyces cerevisiae cultural environments
  1. Tez No: 472777
  2. Yazar: NESRİN BOZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK ÖZŞAHİN KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yeni sentezlenmiş bazı Schiff bazlarının kullanılmadan önce canlılar üzerindeki biyokimyasal etkilerinin incelenmesi gerekir. Bu amaçla Saccharomyces cerevisiae en önemli hücre modeli içinde yer alır. S. cerevisiae'daki metabolik özellikler, yüksek yapılı organizmalara benzerlik gösterdiği için elde edilen sonuçlar da paralellik göstermektedir. Çalışmada; yeni sentezlenmiş Schiff bazlarının S. cerevisiae BY4741 kültür ortamlarında lipit peroksidasyon (MDA), total protein ve glutatyon analizleri yapılmıştır. Bu amaçla; deneyde kullanılan S. cerevisiae BY4741'in gelişimi ve çoğalması için YEPD besiyeri ortamı hazırlandı. Uygulama grupları için; schiff bazların her birinden 2ppm, 4 ppm ve 8 ppm olacak şekilde kültür ortamına ilave edildi. Elde edilen süpernatant ile; GSH, total protein ve MDA analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Biochemical effects of newly synthesized some Schiff bases on living creatures need to be investigated before using them. For this purpose, Saccharomyces cerevisiae is involved in the most important cell model. Because metabolic properties of S. cerevisiae are similar to the highly organized organisms, the results show parallelism, as well. In the present study; lipid peroxidation (MDA), total protein, and glutathione analyses of newly synthesized Schiff bases were conducted in S. cerevisiae BY4741 culture media. For this purpose, YEPD medium was prepared for development and growth of S. cerevisiae BY4741 used in the experiment. 2ppm, 4 ppm, and 8 ppm from each of Schiff bases were added in to culture medium for application groups. GSH, total protein and MDA analyses were carried out with the obtained supernatant.