Enerji iletim hatlarında arıza yerinin yürüyen dalga yöntemi ile belirlenmesi ve simülasyon
Fault location detection in power transmission lines with travelling wave method and simulation
- Tez No: 472778
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİR RÜSTEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Enerji İletim Hatlarında (EİH) oluşan arızaların giderilme süresi kesinti süresini ve dolayısıyla Enerji İletim Sistemlerinin güvenilirliğini ve sürekliliğini etkiler. EİH'nda oluşan arızaların yerlerinin doğru olarak belirlenmesi, arıza yerinin bulunmasını kolaylaştıracağından kesinti süresini azaltabilir. Bu çalışmada, Türkiye Elektrik İletim A. Ş. (TEİAŞ) Van Bölge Müdürlüğü bünyesindeki EİH'larında oluşan arızaların yerlerinin daha doğru bir şekilde belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda EİH'nda arıza yeri belirleme yöntemleri incelenmiş ve Yürüyen Dalga Yöntemleri ile Arıza Yeri Belirleme ile ilgili simülasyon çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmada TEİAŞ Van Bölge Müdürlüğü bünyesindeki EİH'larında oluşan arızalar incelenmiş, örnek iki arızanın Yürüyen Dalga Yöntemleri ile Arıza Yeri Belirleme ve Dalgacık Dönüşümü (WT) kullanılarak MATLAB-SIMULINK ortamında simülasyon çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak, Empedans Temelli Yöntemler kullanarak arıza yeri belirleyen koruma rölelerinin belirledikleri arıza yerinin hata payı %1 ile %4 arasında değişirken, bu çalışmadaki Yürüyen Dalga Yöntemleri ile Arıza Yeri Belirleme simülasyon çalışmalarında belirlenen arıza yerinin hata payı %0,07 ile %0,1 arasındadır.
Özet (Çeviri)
The duration of the elimination of faults in Power Transmission Lines (PTL) affects the duration of the outage and thus the reliability and continuity of the Power Transmission Systems. Accurate detection of the location of faults occur in PTL can reduce the duration of the outage by making easier to find the fault location. In this study, more accurate detection of location of faults occur in PTLs incorporated in Van Regional Directorate of Turkish Electricity Transmission Co. (TEİAŞ) is aimed. For this aim, methods of detection of location of faults in PTLs are examined and simulation of Travelling Wave Fault Location Methods is made. With this study, faults occurred in PTLs incorporated in Van Regional Directorate of TEİAŞ are examined and two fault samples are simulated using MATLAB-SIMULINK with Travelling Wave Fault Location Methods and Wavelet Transform (WT). As a result, while fault location estimation of the protective relays that use Impedance Based Methods have accuracy between 1% and 4%, fault location estimation of simulations in this study that use Travelling Wave Fault Location Methods have accuracy between %0,07 and %0,1.