Mikro şebekede geçici durumların incelenmesi
Investigation of transients in microgrid
  1. Tez No: 472779
  2. Yazar: METİN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT BERAT EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları üzerine yapılan çalışmalar, özellikle son yıllarda artan bir ivme göstermektedir. Mevcut enerji kaynaklarının hızla tükenme eğilimi içine girmesi, hammadde fiyatlarının artması, çevre ve insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri, kullanımlarındaki bir takım zorluklar, yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerine yapılan çalışmaları arttırmıştır. Bu tez çalışmasında şebeke bağlantılı bir mikro şebekenin MATLAB/Simulink benzetimi yapılarak, mikro şebekenin geçici durumları analiz edilmiştir. Mikro şebeke yenilenebilir enerji kaynaklarından rüzgâr enerjisi sistemi ve fotovoltaik sistemden oluşturulmuştur. Benzetim sistemi gerçek bir sistemde olası ortaya çıkabilecek arıza durumları için incelenmiş, elde edilen sonuçlar sistem grafikleri üzerinden yorumlanarak planlama ve sistem mühendisleri için öneriler sunulmuştur. Sunulan önerilerden en önemlisi, tasarım aşamasında koruma elemanlarının seçilmesi ile ilgili olandır. Şebekenin devre dışı kalması durumunda sistemin kararsız halden kurtulması için yük atma algoritması geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies on renewable energy sources are increasing acceleration in recent years. Because of recent energy sources getting in depletion trend, increment in raw material prices, reverse effects on human and environmental health, some difficulties in their use, increases the studies on new and renewable energy sources. In this thesis, a grid connected micro grid is simulated and transient analysis is performed under MATLAB/Simulink platform. Designed micro grid is consist of wind energy system and photovoltaic system, which are renewable energy sources. Simulation system is investigated for fault conditions that may possible to occur on an actual system, suggestions are offered for planning and system engineers by discussing obtained results interpreted through system graphics. Selection of protection devices is one of the most important proposed result among all. Developing a load-shedding algorithm is necessary for stability of system in case of main grid is getting out of order.