Bilgisayar destekli geometrik tasarım elemanlarından Bezier eğrileri ve yüzeylerinin Minkowski uzayında incelenmesi
Investigation of Bezier curve and surfaces in Minkowski space from computer aided geometric design elements
  1. Tez No: 472780
  2. Yazar: SERKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KUŞAK SAMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmamızın asıl amacı verilip daha sonra konunun tarihsel gelişimi ve kullanım alanları ifade edilmiştir. Önceki yapılan çalışmalar bölümünde kaynakça özetine yer verilmiştir. Materyal ve Yöntem bölümünde Öklid uzayı, Minkowski uzayı, Bezier eğri ve yüzeyi ile ilgi temel tanım ve teoremlerden bahsedilmiştir. Bulgular bölümünde ise çalışmamızın orijinal kısmı verilmektedir. Bu bölümde Öklid uzayında Bezier eğrisinin başlangıç ve bitiş noktasındaki Serret-Frenet ve Bishop çatısı elde edilmiştir. Dejenere olmayan Minkowski Bezier eğrilerinin Serret-Frenet çatısı ve Bishop çatısı incelenip konuyla ilgili örnek uygulamalar verilmiştir. Daha sonra Minkowski uzayında dejenere olmayanBezier yüzeyinin Gauss ve ortalama eğrilikleri farklı bir yöntem ile hesaplanarak yüzeyin şekil operatörü bulunmuştur. Sonuç ve Öneriler bölümünde ise tezin değerlendirilmesi yapılmıştır ve ileriki çalışmalarla ilgi öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is composed of five chapters. The essential aim of the work is studied in the opening chapter, then it is followed by the historical developement and areasof usage. Bibliography summary is stated in the previous work's chapter. The main definition and theorem of Euclidean space, Minkowski and Bezier curves is mentioned in metarial management method chapter. In results we declare the original part of the work. In addition, we get the Serret-Frenet and Bishop frame in the beginning and the ending of Bezier curve in Euclidean space. Furthermore we study Serret-Frenet and Bishop frame of non-degenere Bezier curves in Minkowski space and give samples about the topic. Later we calculate the Gauss and mean curvature of non-degenere Bezier surfaces in a different way and find the shape operator of the surface in Minkowski space. In conclusion and recommendations chapter, we evaluate the work and give advices for the future studies.