Trabzon ili batı kesimi flora turizmi potansiyeli
Flora tourism potential of Trabzon province western section
  1. Tez No: 865674
  2. Yazar: ELİF KAYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada, Trabzon' un batı bölgesinde bulunan 7 ilçenin (Akçaabat, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Düzköy, Şalpazarı, Tonya ve Vakfıkebir) flora turizmi potansiyeli değerlendirilmiştir. Trabzon ve çevresi incelendiğinde 48 yayla alanında bitkisel çeşitliliği ve turizme konu olabilecek diğer faktörler de dâhil olmak üzere 131 örnek alan belirlenmiştir. Bu alanlarda çalışmaya konu olan kitlesel dağılış gösteren türler Colchicum speciosum Steven, Crocus vallicola Herb., Ornithogalum platyphyllum BOISS., Polygonum bistorta L. subsp. carneum (KOCH) COODE ET CULLEN, Rhododendron luteum Sweet, Rhododendron ponticum L., Scilla siberica HAW. subs. armena (GROSSH.) MORDAK olarak belirlenmiştir. Türlerin bulunma durumuna bakılarak en çok görülen türler, Rhododendron luteum Sweet, Crocus vallicola Herb. ve Colchicum speciosum Steven olarak tespit edilmiştir. En az görülen tür ise Polygonum bistorta L. subsp. carneum olduğu gözlemlenmiştir. Bu kapsamda, çalışma alanının CBS ortamında alana ait veri haritaları oluşturulmuştur. Çalışmalar sonucunda belirlenen alanlara 157 kişinin katılımıyla anket yapılmıştır. Anketler sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır. İstatistikler sonucunda alanların etki değer haritaları oluşturulmuştur. Yine bulgular dahilinde kullanıcılara yönelik 3 farklı mevsime göre rotalar oluşturulmuştur. Bu rotalar aynı mevsimde çiçek açan türler, yaprak renklenmeleri vs. göz önünde bulundurularak en uygun güzergâh ile ulaşımın planlanması hedeflenmiştir. Çalışmada Trabzon'un batı bölgesinin flora turizm potansiyeli ortaya konulmuş ve bu potansiyelin uygun şekilde kullanılması için öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flora tourism potential of 7 districts (Akçaabat, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Düzköy, Şalpazarı, Tonya and Vakfıkebir) located in the western region of Trabzon was evaluated. When Trabzon and its surroundings were examined, 131 sample areas were determined in 48 plateau areas, including plant diversity and other factors that could be subject to tourism. Species with mass distribution in these areas are Colchicum speciosum Steven, Crocus vallicola Herb., Ornithogalum platyphyllum BOISS., Polygonum bistorta L. subsp. carneum (KOCH) COODE ET CULLEN, Rhododendron luteum Sweet, Rhododendron ponticum L., Scilla siberica HAW. subs. armena (GROSSH.) MORDAK as designated. Considering the availability of the species, the most common species were identified as Rhododendron luteum Sweet, Crocus vallicola Herb. and Colchicum speciosum Steven. The least common species is Polygonum bistorta L. subsp. carneum (KOCH) COODE ET CULLEN has been observed. In this context, data maps of the area were created in the GIS environment of the study area. A survey of 157 people was conducted in the areas determined as a result of the evaluations. Statistical analysis of the data obtained as a result of the questionnaires was made. As a result of the statistics, impact value maps of the areas were created. Again, within the scope of the findings, routes were created for users according to 3 different seasons. These routes include species blooming in the same season, leaf coloration, etc. It is aimed to plan the transportation with the most suitable route taking into consideration. In the study, the flora tourism potential of the western region of Trabzon has been revealed and suggestions have been developed for the proper use of this potential.