Fabrication of complex forms in the digital age: Re-experiencing wood joinery in architecture
Dijital çağda karmaşık formların üretimi üzerine: Ahşabın birleşimleri mimaride yeniden deneyimlenmesi
  1. Tez No: 472794
  2. Yazar: ISBAH MOHAMMAD SAIED KAMAL ESTATEYIEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Malzeme odaklı ve geleneksel bir yöntem olarak ahşap strüktürlerin yapımında kullanılan“geçmeli ahşap birleşimler”günümüzde de sayısal yöntemlerle tasarlanmış ve üretilmiş karmaşık çerçeve ve yüzeylere sahip yapılarda ve özellikle geçici pavyonlarda sıklıkla görülmeye başlamıştır. Bu araştırma, ahşap yapılardaki geleneksel yapım pratiklerini gelişmiş teknolojilerle yeniden anlamaya ve dijital ortamda kurgulanan“zanaatkarlığın”çağdaş uygulamalarını yorumlamaya katkı sağlamak amacıyla planlamıştır. Çalışmanın amacı sayısal tasarım ve üretim teknolojilerinin ahşap geçmeli detaylarla tasarlanmış ve üretilmiş karmaşık formlu ahşap strüktürlerdeki rolünü araştırmaktır. Araştırma amaçlı tasarlanan ve üretilen“üç örnek çalışma”tezin ikinci ve üçüncü hedefleri olan karmaşık geometrili formlar için parametrik birleşim detayları tasarlamak ve geliştirilen birleşim detaylarının uygulanabilirliğini göstermek için fiziksel modellerinin üretilmesi sürecini kapsamaktadır. Çalışmanın sonucunda elde edilen parametrik“yarım kertmeli birleşim detayı”modeli,“zıvanalı geçme birleşim detayı”ile karmaşık bir kafes yapısının panellerini“sandık geçmesi”ile birleştiren T formlu elastik zıvana kenet tasarımı, parametrik tasarım araçlarının ahşap geçmeler konusundaki potansiyellerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Interlocking wood-to-wood joints (wood joinery) in wooden structures is a material driven and a traditional structural method that nowadays can be seen being used frequently in digitally designed and fabricated complex frame and plate wooden structures and pavilions. This research was planned so as to contribute to the understanding of advanced technologies' impact in revitalizing the use of traditional building practices in timber structures and the contemporary applications of an established craftsmanship in a digital environment. The first objective is to explore the role of computational design and digital fabrication technologies in designing and manufacturing complex wooden structures making the interlocking wood joinery as the main connection type. As a result of this inquiry, three explorative case studies were defined for the second and third objectives which are to develop parametric joints for selected complex geometries and to fabricate a physical full prototype from wood to test the applicability of the developed joints. The research resulted in developing a digital prototype for a parametric rigid“halved and lapped”and“mortise and tenon”lengthening frame joints, a digital model for a complex lattice structure with a parametric rigid finger-tenon lengthening plate joint, and a digital and full scale physical prototype of a wooden shell pavilion with a parametric elastic clip-tenon T-shaped plate joint.