Geçmişten günümüze yayıncılık tarihi ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Ankara Oran Yerleşkesi üzerine mekansal bir değerlendirme
The history of broadcasting from past to present and a spatial assesment on Turkish Radio Television Institution Oran Campus
  1. Tez No: 472795
  2. Yazar: YILDIZ ÖZTÜRK ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
TRT 1 Mayıs 1964 yılında kurulmuş ve kuruluşunun ilk on senesinde hem teknolojik hem de fiziksel gelişimi bakımından yavaş bir büyüme göstermiştir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yayıncılık alanında gerçekleşen teknolojik değişim, yeni mekânsal ihtiyaçları beraberinde getirmiş ve 1970'lerin ortalarına kadar farklı lokasyonlardaki kiralık binalarda hizmet veren TRT kurumunun, tek bir merkezden yönetilme ihtiyacı doğmuştur. Bu doğrultuda bir kampüs kurma fikri gündeme gelmiş ve 1982 yılında“Ankara TRT Sitesi Mimari Proje Yarışması”açılmıştır. Söz konusu mekânsal ihtiyaçlar, ilgili birimlerle koordineli olarak belirlenmiş ve yarışma şartnamesinde açıklanmıştır. Şartnamenin yetersiz kalması ihtimali göz önünde bulundurularak, yarışmacıların soruları ve önerileriyle onların öngörülerine başvurulmuş ve bir ihtiyaç programı belirlenmiştir. 23 Haziran 1982 tarihinde sonuçlanan yarışmayı, katılan yedi projeden Y.E.G. Mimarlık Müş. Tic. Ltd. Şti. kazanmış ve proje 17 yıl süren yapım aşamasının ardından hayata geçirilmiştir. Ancak o tarihten günümüze TRT Sitesi, çağın gereklerine ve kurumun ihtiyaçlarına göre birçok kez revize edilmiştir ve revize edilmeye devam etmektedir. Bu tez çalışması kapsamında "TRT Kurumunun Oran Sitesi Yerleşkesi'nin yarışmayla elde edilen özgün hâlinden günümüze kadar gerçekleştirilen değişim/dönüşüm projeleri incelenmiş olup, böylesi geniş kapsamlı kamu binaları projeleri hazırlanırken ve sonrasında inşaat aşamasında hangi konulara dikkat edilmesi gerektiği, ayrıca gelecekte ise ne gibi değişimlere ihtiyaç duyulabileceği konusunda öngörüler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Established on May 1, 1964, TRT has shown a slow improvement in terms of technological and physical phases in the first decade of foundation. As in the whole world, the technological change in the field of broadcasting in Turkey brought new spatial needs and the need to be managed from a headquarter for the TRT institution, which was providing services in rented premises in different locations until mid-1970s, arised. For that reason, the idea of setting up a campus was raised and“TRT Ankara Campus Design Competition”was launched in 1982. Those spatial needs were identified by consulting relevant departments in TRT and described in the conditions of competition. In case of inadequacies in the list of specifications; comments, questions and predictions of contestants were asked and final architectural program was distributed to invited architects. The competition finished on June 23, 1982 and the winner was Y.E.G. Architectural Office among the seven contestants, and the project was completed after 17 years of construction. Since then, TRT Site has been modified/renovated several times according to the changing needs of institution. There are several modifications/renovations required due to the urgent necessities of today. In this context, this paper examines modifications/transformations starting from the competition winner architectural project of TRT Oran Campus till today and discusses the predictions about probable spatial needs of the current campus in the near future.