Ötektiküstü alüminyum-silisyum alaşımından toz metalurjisi yöntemiyle yapısal parça üretiminin araştırılması
Investigation of structural part production by powder metallurgy method for hypereutectic Al-Si alloy
  1. Tez No: 472796
  2. Yazar: SAJJAD ALIAKBARLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Alüminyum alaşımlarının yoğunlukları düşük olduğu için sinterlenmiş çelik parçaların yerine kullanılması durumunda ağırlık azaltma konusunda önemli potansiyele sahiptir. Ötektiküstü Al-Si alaşımları yüksek özgül dayanımı (stiffness), yüksek aşınma ve korozyon dayanımı, düşük yoğunluk ve düşük termal genleşme katsayısı nedeniyle otomotiv parçalarında demir esaslı parçaların yerine kullanılma potansiyeline sahip olduğu için yüksek ilgi görmektedir. Bu çalışmada Al-20Si-6Cu alaşımının toz metalürjisi yöntemi ile yapısal parça üretimine yönelik olarak üretilmesi için araştırma yapılmıştır. Bu amaçla, öncelikle alaşım tozu gaz atomizasyonu yöntemi ile üretilmiştir. Alaşım tozu çelik kalıp içinde 400-900 MPa basınç aralığında tek eksenli olarak preslenmiştir. Sıkıştırılmış parçaların sinterlenmesi 530-570 °C sıcaklık aralığında ve farklı sinterleme sürelerinde (40-120 dakika) akan azot gazı altında gerçekleştirilmiştir. Sinterleme çalışmaları sonucunda mikroyapı ve sertlik değerleri dikkate alınarak en uygun sinterleme sıcaklığı ve süresi belirlenmiştir. En yüksek sertlik 550 °C sinterleme sıcaklığında ve 1 saatlik sinterleme süresinde elde edilmiştir. Daha sonra sinterlenmiş numunelerin mekanik özelliklerini arttırmak için parçalar T6 ısıl işlemi tabi tutulmuştur. 10 saatlik en iyi ısıl işlem süresini belirledikten sonra, alaşım sertliği 93,7 HV'e ulaşmıştır. Parçaların karakterizasyon verilerinin değerlendirilmesi sonucunda yapısal parçalar için en iyi mekanik özellikleri sağlayan uygun üretim süreci belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aluminum alloys have strong potential to reduce the vehicle weight for application in automotive components instead of P/M steel parts due to the low density of aluminum alloys. Hypereutectic Al-Si alloys are very promising material for automotive parts due to their excellent properties including high stiffness, good corrosion resistance, high wear resistance, low density and low coefficient of thermal expansion. The compaction, sintering and heat treatment processing conditions for the Al-20Si-6Cu (wt%) P/M alloy have been optimized in this study. The alloy powder was uniaxially pressed in the rigid steel die at the pressure range of 400-900 MPa. The green density increased with increasing the compaction pressure until 800 MPa. The sintering of the compacts was conducted under flowing nitrogen gas with the temperature range of 530-570 °C and different sintering times (40-120 minutes). According to the microstructure and hardness results after sintering, the most suitable sintering temperature and time has been determined. The highest hardness was obtained at the sintering temperature of 550 °C and 1 hour sintering time. The sintered specimens were subsequently T6 heat treated to improve mechanical properties. After determining optimum heat treatment time of 10 hours, the alloy showed the hardness of 93.7 HV. As result of the study, the process conditions for the better mechanical properties has been determined for the studied alloy composition.