Urasil molekülünün DMSO ile oluşturulan çözeltisinin deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of urasil molecular DMSO production solution
  1. Tez No: 472813
  2. Yazar: TURGAY ÖZTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, urasil molekülünün spektroskopik özellikleri; titreşimsel spektroskopi (kırmızı altı) yardımıyla deneysel ve teorik olarak incelendi. Bu molekülün DMSO çözücüsü içerisindeki çeşitli durumları ve dimerik yapıları incelendi. Bu yapılardan hangisinin daha kararlı olduğu araştırıldı. Çözücü etkisinin bu molekülün dimerik yapılarına ait yapısal ve titreşimsel özelliklerini ne şekilde etkilediği, teorik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the spectroscopic properties of uracil molecule were examined experimentally and theoretically with the help of vibrational spectroscopy (infrared). The various states and dimeric structures of this molecule in the DMSO solvent have been studied. The fact that which of these structures is more stable was investigated. The effect of the solvent effect on the structural and vibrational properties of dimeric structures influence of this molecule has been theoretically examined.