Investigation and optimization of microbial amylase production
Mikrobiyal amilaz üretiminin araştırılması ve optimizasyonu
  1. Tez No: 472826
  2. Yazar: ZEYNEP DAYIOĞLUGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE FUNDA KARBANCIOĞLU GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, farklı endüstriyel atıkların maya için substrat olarak kullanılmasıyla amilaz enzimi üretimi araştırılmıştır. Birbirinden farklı üç model besiyeri, içerisinde bitkisel ve hayvansal atık içerecek şekilde hazırlanmıştır. Besiyerleri üç farklı grupta tasarlanmıştır. Birinci besiyeri tryptic soy broth (TSB) ve atık, ikinci grup besiyeri TSB'den peptonun çıkarılması ve atık ilavesi ile üçüncü grup besiyeri de TSB'den pepton ve glikozun çıkarılması ve atık ilavesi ile hazırlanmıştır. İnkübasyonun 24., 48. ve 72. saatinde örneklerde amilaz aktivitesi DNS metoduyla belirlenmiştir. En yüksek amilaz aktivitesi (1,38 U/mL) 48. saat de belirlenmiştir. Besiyerleri içeresinde en yüksek amilaz aktivitesi sırasıyla peptonsuz TSB ve TSB içeren W4 model besiyerlerinde belirlenmiştir. İnkübasyon sıcaklığı, inkübasyon süresi, çalkalama hızı, substrat konsantrasyonu, inokülüm seviyesi, besiyeri pH'ı ve besiyeri hacminin amilaz aktivitesine etkisi Plackett-Burman tasarımı ile seçilen model besiyerinde (TSB+W4) incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; inkübasyon sıcaklığı, inkübasyon süresi ve çalkalama hızı amilaz aktivitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Amilaz aktivitesinin optimizasyonu yanıt yüzey yöntemi ile yapılmıştır. Plackett-Burman tasarımından elde edilen sonuçlara göre inkübasyon sıcaklığı, süresi ve çalkalama hızı amilaz aktivitesinin optimizasyonu için seçilmiştir. İstatiksel analiz sonuçlarına göre, maksimum amilaz aktivitesi (1,605 U/mL) sıcaklık 16°C, süre 36. saat ve çalkalama hızı 160 rpm koşullarında elde edilmiştir. Amilaz aktivitesinin validasyonu, RSM sonucuna göre elde edilen modelden belirlenen parametrelere göre (inkübasyon sıcaklığı 14,9°C, inkübasyon süresi 31 saat ve çalkalama hızı 160 rpm) yapılmış ve amilaz aktivitesi 1,130 U/mL bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was investigated amylase production by a yeast isolate in different model media. The model media were prepared in three different cases with different plant and dairy waste materials. One group of model media prepared with tryptic soy broth (TSB), and the others were prepared with removing peptone and glucose from TSB. Samples were incubated for 24h, 48h and 72h, and then tested for amylase activity with DNS method. The highest amylase activity (1.38 U/mL) was obtained at 48h. The highest amylase activity was determined in model media containing peptone-free TSB and TSB with W4, respectively. Effect of incubation temperature, incubation time, agitation speed, substrate concentration, inoculum level, pH, medium volume were tested to find effective factors on amylase activity with Plackett-Burman statically design by using selected media (TSB with W4). Incubation temperature, time and agitation speed had significant effect on amylase activity. The optimization of amylase activity was performed by response surface methodology. Incubation temperature, time and agitation speed were chosen to optimize the amylase activity based on the Plackett-Burman design results. The results determined that maximum amylase activity (1.605 U/mL) was observed with temperature of 16°C, time of 36h, and rpm of 160. According to RSM results; validation of amylase activity was performed with following conditions: temperature of 14.9°C, time of 31h and agitation speed of 160 rpm and amylase activity was found as 1.130 U/mL.