İkiz asallar üzerine
On twin primes
- Tez No: 472872
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER İNAM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmada asal sayıların bazı özellikleri incelenmiştir. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde çalışmada kullanılacak olan notasyon tanıtılarak giriş yapılmıştır. İkinci bölümde asal sayıların bazı özellikleri incelenmiş ve Goldbach problemleri ile Riemann ve Genişletilmiş Riemann Hipotezleri ele alınmıştır. Ayrıca Riemann-zeta fonksiyonunun özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde asal sayılar için bazı analitik metotlar tanıtılmıştır. Dördüncü bölüm ise kısa aralıklardaki asal sayıların varlığı ve ikiz asallar üzerine özellikle Cole ödülü sahibi Prof.Dr.Cem Yalçın Yıldırım'ın sonuçlarının da aralarında bulunduğu literatürdeki sonuçlar ele alınmıştır. Beşinci ve son bölümde ise çalışmanın sunuş tarihi itibariyle oldukça güncel bir sonuç olan [4n, 5n] aralığında asal sayıların varlığına dair elde edilen sonuçlar verilmiştir. Bu çalışma derleme niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, some features of prime numbers are examined. In the first part of this work consisting of five chapters, the notation to be used in the study is introduced. In the second part, some properties of prime numbers are examined and Goldbach problems and Riemann and Generalized Riemann Hypothesis are discussed. In addition, the properties of the Riemann-zeta function have been studied. In the third chapter some analytical methods for prime numbers are introduced. In the fourth part, the results of the literature on the existence of prime numbers in short intervals and twin primes including the results of Prof.Dr.Cem Yalçın Yıldırım, who has Cole Prize, are discussed. In the fifth and last chapter, the results obtained on the existence of prime numbers in the interval [4n, 5n], which is a fairly recent result as of the date of presentation of the work. This work is a compilation.