Riemann yüzeylerinin fizik uygulamaları: Modüller uzayları
Applications of the Riemann surfaces in physics: Moduli spaces
  1. Tez No: 472871
  2. Yazar: UYGAR AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Riemann yüzeylerinin fizik uygulamaları göz önüne alınmış, özel olarak Riemann yüzeylerinin modüller uzayları ele alınmıştır. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümü modüller uzaylarının tanıtımına ayrılmıştır ve sicim teorisi kısaca tanıtılmıştır. İkinci bölümde, bazı eğrilerin modüller uzayları elde edilmiştir. Üçüncü bölüm Riemann yüzeyleri ve dünya yapraklarına ayrılmıştır. Özel olarak üç sicim etkisi ve Schwarz-Cristoffel dönüşümleri çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise Riemann yüzeylerinin modüller uzayları elde edilmiştir. Bu çalışma derleme niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this work, the physical applications of Riemann surfaces are taken into account, and the moduler spaces of Riemann surfaces in particular are considered. The first part of this work, which consists of four chapters, is devoted to the introduction of moduli spaces and string theory is briefly introduced. In the second part, some curves' moduli spaces are obtained. The third chapter is devoted to Riemann surfaces and the world-sheet. Specifically, three string effects and Schwarz-Cristoffel transformations have been studied. In the fourth and last section, moduli spaces of Riemann surfaces are obtained. This work is a compilation.