Hidrotermal ve mikro dalga sentez yöntemleriyle naftalin-2,6-dikarboksilik asit ile 4,4-bipiridinin vanadyum bileşikleriyle reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of reactions of naphthalene-2,6-dicarboxylic acid and 4,4-bipyridine with vanadium compounds in hydrotermal and micro wave synthetic methods
- Tez No: 472924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, 4,4'-bipiridin ve sodyum 2,6-naftalindisülfonat ligandları ile vanadyum bileşikleri etkileştirilerek MOF yapılı (Metal Organic Framework) bileşikler ve/veya yeni polimerik koordinasyon bileşiklerinin sentezlenmesi ve karakterize edilmesi hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında sentez teknikleri olarak hidro/solvo-termal, refluks ve mikrodalga yöntemleri kullanılmıştır. Karakterizasyon teknikleri olarak bileşiklerin fiziksel karakteristik özelliklerin tespiti, FTIR spektroskopisi, elementel (CHNS), termogravimetrik ve tek kristal yapı analizleri yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda vanadyum içeren ne MOF yapılı ne de polimerik koordinasyon bileşiği sentezlenememiştir. Ancak proton transfer tuzu olan 4,4'-bipiridinyum naftalin-2,6-disülfonat dihidrat bileşiği ilk defa sentezlenmiş ve tamamen karakterize edilmiştir. Bu bileşik üç farklı sentez yöntemiyle sentezlenebilmiş fakat bu yöntemlerin hepsinde verim oldukça düşüktür. Ayrıca ilginç bir şekilde vanadyum bileşiklerinin bulunmadığı koşullarda 4,4'-bipiridinyum naftalin-2,6-disülfonat dihidrat bileşiği sentezlenememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesis and characterization of novel MOF (Metal Organic Framework) structured and/or polymeric coordination compounds incorporating vanadium and 4,4'-bipyridine and/or naphthalene-2,6-disulfonate ligands has been aimed. Hydro/solvo-thermal, reflux and microwave synthesis methods were used as synthesis techniques. Determination of physical properties of compounds, FTIR spectroscopy, elemental (CHNS), thermogravimetric and single crystal structure analysis were used as characterization techniques. Eventually, neither vanadium-containing MOF nor polymeric coordination compound could be synthesized in this study. However, the proton transfer salt, 4,4'-bipyridinium naphthalene-2,6-disulfonate dihydrate compound was synthesized and fully characterized first time. This compound could be synthesized by three different synthesis methods, but the yield in all of these methods is very low. Also interestingly, the 4,4'-bipyridinium naphthalene-2,6-disulfonate dihydrate compound can not be synthesized under conditions in which vanadium compounds are absent.