Ortaöğretim kurumlarında coğrafya derslerinde yeryüzü şekillerinin gösteriminde kabartma haritaların kullanımı
The usage of the relief map for the representation of the land forms in geography lessons in seconday education institutions
- Tez No: 472930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ortaöğretim kurumlarındaki Coğrafya derslerinde etkili materyal kullanmanın önemi günümüzde giderek artmaktadır. Bu kapsamda yeryüzü şekillerinin işlendiği 9.sınıf Coğrafya ders kitabında bulunan yeryüzü şekillerinin tanımı verilmiştir. Kabartma haritaların yapım yöntemleri ve üretim süreçleri irdelenmiştir. Hazır olarak temin edilen kabartma haritalar kullanılarak, plastik kabartma haritalarda gösterilmesi etkin ve uygun olacak yeryüzü şekilleri gösterilmiştir. Kabartma haritaların kullanım alanlarına genel bir bakış açısı yapılmış olup, PKH'ların öğrenmedeki olumlu ve olumsuz yanları açıklanmıştır. Son olarak ise Coğrafya öğretmenleri ile görüşmeler yapılmış olup kabartma haritaların ortaöğretim kurumlarında kullanılabilirliği sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of using effective materials in the subjects of Geography in secondary education institutions is increasing day by day. In this context, the description of the ground shapes found in the 9th grade Geography textbook in which the earth shapes are processed is provided. Construction methods and production processes of relief maps are examined. By using the relief maps provided in the present, the landforms which will be effective and suitable to be shown on the plastic relief maps are shown. An overview of the areas of use of relief maps has been made and the positive and negative aspects of PRM learning have been explained. Finally, interviews with geography teachers were made and the usability of relief maps in secondary education institutions was questioned.