A Computer program for analysis and design of simple span prestressed girder highway bridges
Basit mesnetli öngerimli kirişli karayolu köprülerinin analizi ve tasarımı için bir bilgisayar programı
  1. Tez No: 47294
  2. Yazar: KEMAL MURAT BASKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET BASİT MESNETLİ ÖNGERlLİMLİ KİRİŞLİ KARAYOLU KÖPRÜLERİNİN ANALİZl VE TASARIMI İÇİN BİR BİLGİSAYAR PROGRAMI BAŞKAN, Kemal Murat Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Müh. Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Çetin YILMAZ Eylül 1995, 156 sayfa Öngerilimli kirişler ekonomik, dayanıklı ve estetik olduklarından, köprü tasarımında önemli bir yer kazanmıştır. Bu tezde basit mesnetli öngerilimli kirişli karayolu köprülerinin analizi ve tasarımı için bir bilgisayar programı geliştirildi. Bu program, eğer yükler veya kesit özellikleri kullanıcı tarafından verilirse her türlü kesit için kullanılabilmektedir. Ancak eğer bunlar program içinde hesaplanacaksa, sadece simetrik ve asimetrik I kesitleri ve T kesitleri çözülebilmektedir.Bu çalışmada öncelikle karayolu köprülerindeki yükleme şartnameleri açıklanmıştır. Daha sonra analiz ve tasarım yöntemleri sunulmuştur. Son olarak geliştirilen bilgisayar programı açıklanmış ve program kullanımıyla ilgili bilgiler verilmiştir. Elde edilen sayısal sonuçlar kitaplar karşılaştırılmış ve tutarlı değerler elde edilmiştir. Anahtar Sözcükler : Karayolu köprüleri, öngerilimli kiriş, kılılflama, bilgisayar uygulaması Bilim Dalı Kodu : 624.03.02 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPUTER PROGRAM FOR ANALYSIS AND DESIGN OF SIMPLE SPAN PRESTRESSED GIRDER HIGHWAY BRIDGES BAŞKAN, Kemal Murat M.S. in Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Çetin YILMAZ September, 1995, 156 pages The use of prestressed concrete in bridge design has gained importance because such bridges are economical, durable and aesthetic. In this thesis a computer program is developed for the analysis and design of simply supporte d prestressed concrete girders on highway bridges. This computer program can be used for all sections if the loads and/or section propeties are provided by the user. However, if they are to be calculated within the program then only symmetrical and unsymmetrical I-sections as well as T-sections can be solved. In this study, first of all, the loading specifications on the highway bridges are explained. Subsequently, the inanalysis and design procedures are provided within the thesis. Finally, the developed computer porgram is presented and applications of this program are given. The numerical results obtained are compared with the known solutions in the literature and confirmable values are obtained. Keywords : Highway bridges, prestressed girder, debonding, computer application Science Code : 624.03.02 IV