A Computer program to analyze and design simple span composite highway bridges using steel girders
- Tez No: 2864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ÖZDURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET ÇELİK KİRİŞLERDEN OLUŞAN BASİT MESNETLİ KOMPOZİT KARAYOLU KÖPRÜLERİNİN ANALİZİ VE TASARIMI İÇİN BİR BİLGİSAYAR PROGRAMI GÜNERİ, Koray Yüksek Lisans Tezi, İnş. Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Burhan Özdural Şubat 1988, 158 sayfa Bu tezde, basit mesnetli kompozit karayolu köprülerinin çözümü için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu program kompozit dolu gövdeli ve hadde kirişlerin yanısıra köprü kenar ayaklarının, AASHTO ve Türk şartnamelerine göre analizi ni ve tasarımını yapar. Bu çalışmada öncelikle dünyada kullanılan benzer tip programla rın bir özeti verilmiştir. Daha sonra bu programın hazırlanmasında kullanılan teori ve şartnamelerin genel bir tekrarı yapılmıştır. Son olarak geliştirilen bilgisayar programının detaylı bir açıklama sı yapılarak, programın uygulamalarından örnekler verilmiştir. Anahtar Sözcükler : Kompozit köprüler, bilgisayar uygulaması, opti mum tasarım, dolu gövdeli kirişler - v -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPUTER PROGRAM TO ANALYZE AND DESIGN SIMPLE SPAN COMPOSITE HIGHWAY BRIDGES USING STEEL GIRDERS GÜNERİ, Koray M.Sc. in Civil Eng. Supervisor : Asst. Prof. Dr. Burhan Özdural February, 1988, 158 pages In this thesis, a computer program for analysis and design of simple-span composite highway bridges is developed. This program can analyze and design composite welded girders and rolled beams. Also, abutments of bridges are designed and analysed in accordance with AASHTO and Turkish specifications. In this study, first the summary of the same type computer programs which are used in world, is given. Then the theory and specifications used in the preparation of this program were discussed. Finally, developed computer program is discussed in detail and applications of this program are given. Key Words : Composite bridges, computer application, optimum design welded plate girders. iv -