Eber Gölü (Afyonkarahisar) kuş faunası
The avifauna of Lake Eber (Afyonkarahisar)
  1. Tez No: 472944
  2. Yazar: ZEYNEP TÜRNÜKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CENGİZ ERİŞMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Besin zincirinde önemli rolü olan kuşlar, ekosistemlerin sağlığı ve devamlılığı için gösterge olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, Eber Gölü'nün (Afyonkarahisar) kuş türlerinin belirlenmesi, türlerin göç statülerinin tespit edilmesi, alanın kuş çeşitliliği bakımından değerlendirilmesi amacıyla Ocak 2015 - Şubat 2016 arasında gerçekleştirilmiştir. 8 farklı gözlem noktası çalışma alanının tamamının örneklenmesi için dikkatlice seçilmiştir. Bu noktalar çalışma süresince 11 kez ziyaret edilmiş; habitat şartlarına uygun olarak transekt ve noktasal sayım yöntemleri uygulanmıştır. Yapılan gözlemler sonucunda 18 takıma ait 46 familyadan 145 kuş türü kaydedilmiştir. IUCN (2016) Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi verilerine göre 145 türün 137'si LC (asgari endişe); 6'sı NT (tehdide yakın) ve 2'si VU (hassas) kategorisindedir. Bu türler içerisinde Altın yağmurcun (Pluvialis apricaria), Terek düdükçünü (Xenus cinereus) ve Ala sığırcık (Pastor roseus) Eber Gölü için yeni tür olarak kaydedilmiştir. Bu çalışma, alanda yapılan genel kapsamlı ilk ornito-fauna tespit çalışması olması nedeniyle önemlidir. Elde edilen veriler doğrultusunda alanın ornitolojik öneminin ve biyoçeşitliliğinin belirlenmesine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the roles in food chain, birds have been used as indicator for the health and permanency of ecosystems. This research was carried out between January 2015 and February 2016 in order to identify bird species of Lake Eber; determine migration status of these species and evaluate the area in terms of bird diversity. 8 different observation points were selected carefully for sampling whole study area. These points were visited 11 times during the study period; according to habitats' conditions, transect and point count methods were applied. As a result of observations, 145 bird species belonging to 46 families of 18 orders were recorded. According to The IUCN Red List of Threatened Species (2016), 6 species are at NT (near threatened), 2 are at VU (vulnerable), 137 are at LC (least concern) category. Into these species, European golden plover (Pluvialis apricaria), Terek sandpiper (Xenus cinereus) and Rosy starling (Pastor roseus) were recorded as new species for Lake Eber. This study has an importance because of being the first total diverse ornitho-fauna study. By the obtained data, it was contributed to identify ornitological importance and biodiversity of the area.