Yarıdeğişmeli halkalar üzerine
On semi̇commutati̇ve ri̇ngs
  1. Tez No: 472945
  2. Yazar: BEGÜM YENER HİÇYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATMA KAYNARCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, çalışma için gerekli kavramların tanımları ve bazı teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümünde yarıdeğişmeli halkalar tanıtılarak özellikleri incelenmiş, diğer halka sınıfları ile ilişkileri araştırılmış ve bir halkanın yarıdeğişmeli olması için bazı karakterizasyonlar verilmiştir. Dördüncü kısmında bazı genişletilmiş yarıdeğişmeli halka sınıfları tanımlanarak özellikleri incelenmiştir. Son olarak beşinci kısımda, skew polinom halkasının yarıdeğişmeliliği incelenmiş ve skew polinom halkası yarıdeğişmeli olan halka örneklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter introduces with the preliminaries, definitions and necessary theorems that will be required for later use. In the third chapter, semicommutative rings are introduced and, are examined characterizations and properties of semicommutaive rings and the relationships between other rings are investigated. In the fourth chapter some extended semicommutative ring classes are introduced and properties of extended rings are investigated. Finally, the semicommutative property of skew polynomial ring is investigated and give examples rings whose skew polynomial ring is semicommutative.