Kurumsal işletmelerde bilgi ve veri güvenliği
Security of information and data in institutional business
- Tez No: 472964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde artık bir yaşam biçimi halini alan bilgisayar dünyasında dosyaları, bilgileri özetle veriyi korumak en önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle paylaşımlı ve halka açık iletişim sistemlerinde veri güvenliği daha da fazla önem arz ediyor. Bir diğer önemli konu ise ağ güvenliğidir ki son kullanıcı ve merkez arası haberleşme protokolleri ile sağlanan haberleşme yöntemlerinde veriyi korumak hayati önem taşır. Ağ güvenliği tedbirleri verinin iletimi sırasında onun korunmasını esas alır. Bu çalışmada özellikle 150'ye yakın saha lokasyonu olan bir kamu kuruluşunda saha ile merkez arası network ve veri güvenliği ile merkezde bu alanda alınması gerekenlerin vurgulanması hedeflenmiştir. Ayrıca, İstanbulkart'ın İspark uygulamalarına entegrasyonu sırasında bu önlemlerin uygulanması ile ortaya çıkan güçlükler ve sonuçlar bu çalışma ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is the most important issue to protect the computer files of the world, which is now a life style, and to keep the information summarized. It is especially important in shared and public communication systems. Another important message is that it is vital to protect data in the communication methods provided by the users and the center-to-center communication protocols. Network security precautions are based on the protection of the transmission of the grant. In this study, especially in a public institution with a field location close to 150, the observation of the connection with the field and data security and emphasizing the need to be taken in the center. In addition, the difficulties and consequences of the implementation of these measures during the integration of Istanbul Card into Ispark applications are presented in this study.