Ağırlıklı toplam erken/geç bitirme süresi minimizasyonu amaçlı tek makine çizelgeleme problemi için boş zaman ilaveli dal sınır algoritması yaklaşımı
Single machine earliness-tardiness scheduling problem by branch and bound with insertion idle time
  1. Tez No: 472965
  2. Yazar: SEBRINA DAWD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERK AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, tam zamanında üretim prensibine uygun olarak faaliyet gösteren üretim firmaları için farklı teslim sürelerine sahip işler için erken/geç (E/G) bitirme süresi minimizasyonu amaçlı tek makine çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Ele alınan problemin çözümü için iki aşamalı bir çözüm metodu önerilmiştir. İlk aşamada yeni bir iş önceliklendirme kuralı ile Dal ve Sınır algoritmasını kullanılarak en uygun sıralama bulunmaktadır. İkinci adımda ise, bloklama yöntemini kullanarak makineye boş zamanının eklenmesi ile ilk aşamada elde edilen çözüm iyileştirilmektedir. Özellikle birinci aşama çözümünde dallanma sürecinde en iyi düğümü bulma işleminde iş sıralaması yapılırken en yüksek indekse sahip olan iş önce gelsin şeklinde yeni bir iş önceliklendirme yöntemi önerilmiştir. Bunun yanındaE/G problemi için dal ve sınır çözümünde alt sınır yaklaşımı tercih edilmiştir. Makine hazırlık süreleri işlem sürelerinin içinde varsayılmıştır.Ayrıca çalışmada, erkenve geçkatsayılarınıneşit ağırlıkta olduğu varsayılmıştır. Geliştirilen model, Etiyopya'da faaliyet gösteren bir tekstil firmasının tek makine çizelgeleme problemine adapte edilmiştir. Bu göre dört, beş ve sekiz iş boyutlarını için örnek çözümlere yer verilerek gerçek hayat uygulaması yapılmıştır. Sonuçlar çalışmada önerilen iki aşamalı boş zaman ilaveli dal sınır yaklaşımının, sadece dal sınır çözümlerine göre daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of single machine scheduling for early / tardy (E / T) time minimization for the jobs with different delivery times is addressed for the firms operating in accordance with the principle of just in time production. A two-step solution method is proposed for solving the problem. In the first stage, the optimal squencing is determined by using the Branch and Bound algorithm with new job prority rule. In the second step, the solution obtained in the first stage is improved by adding the idle time to the machine using the blocking method. Particularly in the first stage solution, new job prority rule is proposed in which the best node finding in the branching process is ranked first while the job having the highest index is ranked first. For the E / G problem, the lower bound approach is preferred for the branch and boundary solution. Machine preparation times are assumed to be within the processing times. It is also assumed that the early and late cost coefficients are of equal weight in the study. The developed model is adapted to a single machine scheduling problem of a textile company in Ethiopia. In this way, real-life applications is carried out for four, five and eight work sizes. The results show that the proposed two-stage branch and bound approach with idle-time in the study provides better results than branch boundary solutions.