Çok düşük doğum ağırlıklı yenidoğanlarda geç sepsis insidansı ve etki eden risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of the incidence and risk factors of late onset sepsis in very low birth weight neonates
  1. Tez No: 953642
  2. Yazar: SAMET ZİYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM SANCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 1500 gram altı doğan çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) prematüre bebeklerde geç başlangıçlı neonatal sepsis (GBNS) insidansını belirlemek ve GBNS ile ilişkili bağımsız risk faktörlerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Ayrıca GBNS gelişen bebekler arasında mortal seyreden olguların klinik özellikleri ve öngörücü faktörleri de incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışmasına, 1 Ocak 2019 – 1 Ocak 2024 tarihleri arasında İstanbul SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen, doğum ağırlığı 1500 gramın altında olan toplam 483 bebekten dışlama kriterlerine uyan 373'ü dahil edilmiştir. Olgular klinik ve/veya kültür pozitif GBNS gelişip gelişmemesine göre iki gruba ayrılarak prenatal, natal ve postnatal klinik değişkenler karşılaştırılmıştır. Olgular, klinik ve/veya kültür pozitif GBNS gelişip gelişmemesine göre iki gruba ayrılarak prenatal, natal ve postnatal klinik değişkenler karşılaştırılmış; aynı parametreler GBNS gelişen olgular arasında mortalite görülen ve görülmeyen hastalar arasında da değerlendirilmiştir. Bulgular: GBNS insidansı %66,8 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the incidence of late-onset neonatal sepsis (LONS) in preterm infants with a birth weight under 1500 grams—very low birth weight (VLBW) infants—and to evaluate the independent risk factors associated with LONS. Additionally, the clinical characteristics and predictive factors for mortality among infants who developed LONS were examined. Materials and Methods: This retrospective cohort study included 373 of 483 infants with a birth weight under 1500 grams who were followed in the Neonatal Intensive Care Unit of Istanbul University of Health Sciences Zeynep Kamil Women and Children's Health Training and Research Hospital between January 1, 2019, and January 1, 2024. Infants were grouped based on the presence or absence of clinical and/or culture-positive LONS, and prenatal, natal, and postnatal variables were compared. The cases were divided into two groups based on the presence or absence of clinical and/or culture-proven LONS, and prenatal, natal, and postnatal clinical variables were compared; the same parameters were also analyzed among the LONS group between survivors and non-survivors. Results: The incidence of LONS was found to be 66.8%.