Makula ödemli ve vitreomakuler traksiyonlu diabetik retinopatili hastaların pars plana vitrektomi sonrası makula değişiklikleri
Functional and morphological effects of vitrectomy in patients with diabetic macular edema refractory to lazer photocoagulation and vitreomacular tractional retinal detachment
  1. Tez No: 702170
  2. Yazar: MERYEM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
MAKULA ÖDEMLİ VE VİTREOMAKULER TRAKSİYONLU DİABETİK RETİNOPATİLİ HASTALARIN PARS PLANA VİTREKTOMİ SONRASI MAKULA DEĞİŞİKLİKLERİ Amaç:Vitreoretinal traksiyonu olmayan lazer fotokoagulasyona dirençli makula ödemli diabetik olgularda ve TRD olan diabetik olgularda pars plana vitrektominin morfolojik ve fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmek. Materyal ve Metod: Ocak 2004-Ağustos 2009 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde klinik olarak anlamlı diabetik makula ödemi tanısı ile pars plana vitrektomi ve internal limitan memmbran soyma operasyonu yapılmış, postoperatif dönemde 12 ay takip edilmiş 71 hastanın 86 gözü çalışmaya alındı. Tüm hastalar tip 2 diabetli ve 30 yaş üzerinde idi. Operasyon öncesi muayeneler (tam oftalmolojik muayene ,OKT ve mikroperimetri testleri) operasyondan önceki bir ay içinde bazal klinik parametreleri belirlemek için yapıldı ve operasyonda sonraki 6.hafta, 3-6 ve 12.aylarda tekrarlandı.P değerinin 0,05'in altında olması anlamlı olarak kabul edildi. Sonuçlar: 71 hastanın 86 gözü (39 kadın,32 erkek) çalışmaya alındı. Hastaların ortalama yaşı 55.1 ± 13.3 (31- 82 ) idi. 8 erkek ve 7 kadın hastanın her iki gözü çalışmaya alındı. Ortalama diabet süresi 14.9 ± 7.1(9–34 ) yıl idi. Operasyondan önceki ortalama diabetik makuler ödem süresi 6.3 ± 2.1 ay (5–14 ay) idi. Makuler ödem nedeni ile yapılan en son lazer tedavisi operasyonda ortalama 6,1 ay (3–7 ay) önce idi. Operasyon sonrası takip süresi 13 ile 21 ay(13.6 ± 2.7 ay) arasında idi. Takiplerde logMAR ile ölçülen görme keskinliği DMÖ grup 1 ve DMÖ grup 2'de anlamlı olarak 3.
Özet (Çeviri)
FUNCTIONAL AND MORPHOLOGICAL EFFECTS OF VITRECTOMY IN PATIENTS WITH DIABETIC MACULAR EDEMA REFRACTORY TO LAZER PHOTOCOAGULATION AND VITREOMACULAR TRACTIONAL RETINAL DETACHMENT Aim: to evaluate the morphological and functional effects of vitrectomy and ILM removal in eyes with diffuse DME with no vitreomacular traction refractory to macular lazer photocoagulation and vitreomacular tractional retinal detachment Material and Methods: a retrospective, noncomparative, long-term, consecutive, case series of 86 eyes of 71 patients with diffuse clinically significant diabetic macular edema that underwent vitrectomy with peeling of the ILM and 83 eyes with tractional retinal detachment .All patients had type 2 DM over the age of 30 years with a clinical follow up of at least 12 months after vitrectomy. All patients underwent complete ophthalmological exam, microperimetry and OCT evaluation of central retinal sensitivity and central retinal thickness before and 6 week, 3, 6 and 12 months postoperatively.A p-value less than 0.05 was considered to be statistically significant. Results: Overall, 86 eyes of 71 patients (39 women and 32 men) and 83 eyes of 83 patients were included in the study.