VSP-managed DASH video services
VSP (video servis sağlayıcıları) tarafından yönetilen DASH (dinamik adaptif iletim) video servisleri
  1. Tez No: 473061
  2. Yazar: KEMAL EMRECAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT TEKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
HTTP üzerinden dinamik adaptif iletimi (DASH) kullanıcıları, bir ağdaki bir veya daha fazla tıkanık bağlantıda birbirleriyle rekabet eder; bu da, TCP akışındaki verimlilik ve QoE' de dalgalanmalara, kullanıcılar arasında QoE adeletsizliği ve ağ kapasitesinin kullanımı oranının düşük bir seviyede kalmasına neden olur. Yazılım tanımlı ağlar üzerinden (SDN) kalite güvencisi (QoS) için ayrılmış ağ dilimleri ile DASH hizmeti sağlamak için ağ servis sağlayıcısı (NSP), video servis sağlayıcı (VSP) ve kullanıcılar (DASH) arasında bir işbirliği için merkezi ve dağıtık mimarileri önermekteyiz. Kullanıcı başına QoE dalgalanmalarını ve kullanıcılar arasındaki adeletsizliği gidermek için tek başına QoS ayırmanın yeterli olmadığını ve müşterilerin adil paylaşım veri hızını bilen TCP alma pencere adaptasyonunu kullanmaları gerektiğini gösteriyoruz. Bu amaçla, müşterilerimize adil paylaşımlı veri hızları hakkında bilgi vermek için iki işbirliği mimarisi önermekteyiz. Birinci olarak NSP'de bir trafik mühendisliği yöneticisinin (TEM) her DASH kullanıcısına adil bir paylaşım veri hızı atadığı NSP, VSP ve kullanıcılar arasında merkezi bir işbirliği arşivi sunmaktayız. İkinci olarak, rezervasyon yapışmış bir ağ dilimi paylaşan bir grup DASH kullanıcısının kendi aralarında işbirliği yaptığı dağıtık bir işbirliği mimarisi sunmaktayız. İşbirliği grupları, NSP tarafından sağlanan bilgileri kullanarak VSP tarafından tanımlanır ve bir kullanıcının bir grup içindeki kullanıcılarla kritik parametreleri paylaşmalarını sağlayan bir protokol önermekteyiz; böylece her kullanıcı, adil paylaşım veri hızını dağıtılan bir biçimde tahmin edebilir. DASH kullanıcıları arasındaki rekabet yerine işbirliği yaptığımızda, TCP akışındaki verimlilik dalgalanmalarından kaçınarak ve sorunsuz bir QoE elde edilmesiyle birlikte rezerve edilmiş kapasitenin kullanımını daha verimli hale geldiğini de gösteriyoruz. Deneysel sonuçlar, iş birliği yapan kullanıcıların rekabet halindeki kullanıcılara göre daha üstün performans sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Dynamic adaptive streaming over HTTP (DASH) clients compete with each other over one or more bottleneck links in a network, which results in fluctuations in TCP throughput and QoE, QoE unfairness among clients, and under utilization of the network capacity. We propose both centralized and distributed architectures for collaboration between network service provider (NSP), video service provider (VSP), and users (DASH clients) to provide DASH service over software-defined networks (SDN) with quality-of-service (QoS) reserved network slices. We show that QoS reservation alone is not sufficient to overcome QoE fluctuations per client and unfairness between clients, and clients also need to employ TCP receive window adaptation knowing their fair-share bitrate. To this effect, we propose two collaboration architectures to inform clients about their fair-share bitrates. We first present a centralized collaboration architecture between the NSP, VSP, and the users, where VSP assigns a fair-share bitrate to each DASH client. We then present a distributed collaboration architecture, where a group of DASH clients sharing a reserved network slice collaborate among themselves. The collaboration groups are identified by the VSP using information provided by the NSP, and we propose a protocol that allows clients within a group to share critical parameters with each other so that each client can estimate its fair-share bitrate in a distributed manner. We show that collaboration rather than competition between clients also improves utilization of the reserved capacity in addition to avoiding throughput fluctuations and achieving a smooth QoE. Experimental results demonstrate the superior performance of both types of collaboration over competition between the clients.