Paklitakselin saflaştırılması için yeni adsorban sentezi
Synthesis of new adsorbent for purification of paclitaxel
- Tez No: 473072
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Paklitaksel en etkin kemoterapi ilacıdır. Saflaştırılması ve elde edilmesi oldukça zor ve maliyetlidir. Bu yüzden saflaştırılması için tübülin ile olan etkileşimini temel alarak yeni adsorbanlar sentezledik. Tübülin ve paklitaksel spesifik olarak etkileşmektedir. Sentezlediğimiz ürünler sadece paklitaksel için değil aynı zamanda diğer safsızlık giderimlerinde de adsorban olarak kullanılabilir. Amaçlarımızdan biri de bu sentezleri literatüre kazandırmak ve başka alanlarda değerlendirilmesini sağlamaktır. Paklitakselin saflaştırma süreci uzun süredir endüstride ciddi sıkıntılı bir konu olmaktadır. Paklitakselin saflaştırma ve izolasyon işlemleri genel olarak birden fazla basamak içermektedir; biyokütlenin organik solvent ile ekstraksiyonu, safsızlıkların giderilmesi için bir veya daha fazla zenginleştirilmiş basamaklar ve çoklu kromatoğrafik saflaştırma basamaklarıdır. Ayrıca, bitki ekstraktından kaynaklanan yüksek seviyedeki katran, yağımsı, fenolik ve mumsu bileşenler gibi safsızlıklar fazla organik çözücü tüketilmesine ve HPLC kolon ömrünün azalmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden, farmasötik derecede paklitakselin endüstride ön saflaştırma işlemleri HPLC çalışmaları öncesinde hayati rol oynamaktadır. Bu çoğunlukla başlangıçtaki ekstraktların istenmeyen bileşenlerinin giderilmesiyle ham saflığı iyileştiren bazı adsorbentlerin kullanılmasını gerektirir, sonuçta saflık ve verim artar ve aynı zamanda nihai paklitaksel ürünlerin maliyeti düşer. Bu çalışmada sentezlediğimiz adsorbanlar paklitakselin saflaştırılmasında kullanılmak üzere etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Paclitaxel is the most effective chemotherapy drug. Purification and acquisition are very difficult and costly. Therefore we have synthesized new adsorbents that based on their interaction with tubulin for purification. Tubulin and paclitaxel are interact specially. The products that we synthesize can be used not only as paclitaxel but also as an adsorbent in other impurity removers. One of our aims is to bring these syntheses to the literature and to be evaluated in other fields. Purification of paclitaxel has been a issue of serious problem in industry for a long time. Purification and isolation of paclitaxel contains usually more than one step; biomass extraction with organic solvent, one or more enriched steps for remove impurities or multiple chromatographic for purification. In addition, impurities such as high levels of tar, oily, phenolic and waxy components resulting from plant extract can cause excessive organic solvent consumption and reduced HPLC column life. Therefore, pharmaceutical preparations of paclitaxel pre-purification play a crucial role in prior to HPLC studies. This often requires the use of certain adsorbents that improve purity of raw purity by removing unwanted components of the initial extracts resulting in increased purity and yield and decreasing the cost of the final paclitaxel products. In this study, we investigated the effects of the adsorbents synthesized in the purification of paclitaxel.