İlköğretim öğrencilerinin proje tabanlı öğrenme modeline dayalı güvenli internet kullanımı uygulamalarının değerlendirilmesi: Hollandalı öğrencilerle bir eylem araştırması
The evaluation of project based learning practices of primary school students about safe internet use: An action research with Dutch students
- Tez No: 473099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Araştırmanın amacı, Hollanda'daki ilköğretim öğrencileriyle yürütülen proje tabanlı öğrenme modeline dayalı olarak geliştirilen güvenli İnternet kullanımı uygulamalarının işleyişini ve etkisini belirlemektir. Bu amaca yönelik olarak aşağıdaki sorulara yanıt aranmıştır: 1.Proje hazırlık aşamasındaki amaçlar a.Öğrencilerin güvenli İnternet kullanımına dair ön bilgileri nelerdir? b.Güvenli İnternet kullanımına dair proje konularının ve gruplarının belirlemesi ne şekilde gerçekleşmiştir? 2.Proje çalışması aşamasındaki amaçlar a.Sürecin işleyişine yönelik grupların değerlendirmeleri nelerdir? b.Sürecin işleyişine yönelik sınıf öğretmeninin ve araştırmacının değerlendirmeleri nelerdir? 3.Proje çalışması sonrası serginin ziyareti aşamasındaki amaçlar a.Sergiyi ziyaret eden öğrencilerin sergiye dair görüşleri nelerdir? b.Sergiyi ziyaret eden velilerin sergiye dair görüşleri nelerdir? c.Sergiyi ziyaret eden sınıf öğretmenlerinin sergiye dair görüşleri nelerdir? d.Sergiyi ziyaret eden uygulama öğretim elemanının sergiye dair görüşleri nelerdir? e.Araştırmacının sergiye dair değerlendirmeleri nelerdir? 4.Projenin genel olarak değerlendirilmesine yönelik amaçlar a.Projeye katılan öğrencilerin proje süresince yapılan etkinliklere dair görüşleri nelerdir? b.Projeye katılan öğrencilerin kendi performanslarına dair görüşleri nelerdir? c.Projeye katılan öğrencilerin tüm sürece dair görüşleri nelerdir? d.Projeye katılan sınıfın öğretmeninin tüm sürece dair görüşleri nelerdir? e.Proje sonunda gruplar tarafından oluşturulan ürünlerin özellikleri nelerdir? Bu araştırma nitel bir çalışma olup eylem araştırması deseni kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Hollanda'nın Dronten ilinde yer alan bir ilköğretim okulu olan KBS De Zonnewijzer'ın Grup 7-8 sınıfında okuyan 23 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma süresince araştırmacı, öğretmen rolüyle araştırma sahasında bulunmuş ve 3 ay (80 saat) boyunca belirli aralıklarla çalışma grubunun ortamını ve çalışma grubunu tanıyarak eylem planını geliştirmek için gözlemlerde bulunmuş; eylem planı hazır olduğunda 9 gün (12 saat) içerisinde planı uygulayarak verileri toplamıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak gözlem formları, araştırmacı günlüğü, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve değerlendirme formları kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenip yorumlanmıştır. Öğrencilerin proje hazırlık aşamasında yapılan etkinlikleri genel olarak öğretici ve eğlenceli olarak nitelendirdikleri görülmüştür. Proje süreci sonunda oluşturulan ürünler ise kısa film, sunum programıyla hazırlanan sunum, poster, oyun kartonları, anketler ve görüşme videolarıdır. Sergi sırasında ürünlerin sunumu gayet estetik ve sergiye gelen ziyaretçileri etkin kılacak şekilde öğrenci merkezli etkinliklerle yapılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda uygulanan eylem planının, proje tabanlı öğrenme sonucu çalışma grubunun oluşturmuş olduğu ürünleri sergilemesi sürecinin sonucunda hem çalışma grubu hem de sergiyi ziyarete gelen Grup 4-5 ve Grup 6-7'nin öğrencileri için öğretici bir nitelik taşıyarak amacına ulaştığı görülmektedir. Sergiyi ziyaret eden öğrenciler, sınıf öğretmenleri ve uygulama öğretim elemanı serginin ilköğretim öğrencilerinin güvenli İnternet kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi için kullanılmasının uygun olduğu yorumunda bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effectiveness and functioning of the safe Internet use implementations which have been developed based on project based learning for primary school students in the Netherlands. In the light of the study, following questions have been examined: 1.Aims at project preparation stage a.What is the preliminary knowledge of the students about safe Internet use? b.How were the project topics and project groups determined? 2.Aims at project study stage a.What is the evaluation of the groups towards project study stage? b.What is the evaluation of the classroom teacher and the researcher towards project study stage? 3.Aims at the stage of post project exhibition a.What are the opinions of the students who visited the exhibition? b.What are the opinions of the parents who visited the exhibition? c.What are the opinions of the classroom teachers who visited the exhibition? d.What are the opinions of the practice teacher who visited the exhibition? e.What are the opinions of the researcher towards the exhibition? 4.Aims at general evaluation of the project a.What are the opinions of the students towards the activities performed? b.What are the opinions of the students towards their performance? c.What are the opinions of the students towards the whole project period? d.What are the opinions of the classroom teacher towards the project period? e.What are the characteristics of the outputs created by the groups at the end of the project? This research is a qualitative research and it was performed implementing an action research pattern. The research was implemented in Dronten, the Netherlands during 2015-2016 academic year in a primary school called KBS De Zonnewijzer. The participants of this study were 23 students from Group 7-8. During the study, researcher took the role of the teacher and made observations to be able to recognize the group and their working environment for 3 months (80 hours) and to improve her action plan took 9 days (12 hours). In the study, data collection tools were observation forms, observation diary, semi-structured interviews and evaluation forms. The data collected was analyzed and interpreted by descriptive analysis. The activities that had been performed at project preparation stage were evaluated as didactic and entertaining by students. The outputs created at the end of project period are short movie, presentations that were prepared using presentation program, poster, playing cards, questionnaires and interview videos. The presentations at the exhibition stage were esthetics and consisted of student-centered activities. In the light of the data gathered, the action plan was implemented and the products created by the study group were exhibited. It has been noticed that at the end of this project period, both the visitors and the students of Group 4-5 and Group 6-7 showed that the study has achieved aims and objectives. The students, the classroom teachers and the practice teacher who visited the exhibition noticed that this exhibition is appropriate to use to raise primary school students' awareness of safe Internet use.