Öğretmen adaylarının yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı tutumları ile enerjinin etkin kullanımı ve teknolojik kirlilik farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between prospective teachers' attitudes towards renewable energy sources their awareness related to efficient use of energy and technological pollution
  1. Tez No: 473104
  2. Yazar: HASAN EMLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünya nüfusunun artışı ve teknolojinin gelişimiyle birlikte rahat bir yaşam sürmek için daha fazla enerji kullanılmaya başlanmıştır. Enerji ihtiyacı her geçen gün artmış ve enerji sorunu artık bir küresel sorun haline gelmiştir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik olumlu tutum geliştirmede bireyin çevresi ve ailesi ile birlikte almış olduğu eğitim de önemli bir yer tutmaktadır. Enerji kaynaklarının etkin kullanılamaması ve çevre sorunlarını çözebilmek için eğitimin rolü yadsınamaz hale gelmiştir. Bu sebeple bireyin çevresel tutum ve davranışında değişim oluşması için çevresel farkındalığının da önemli olduğu düşünülmektedir. Bireylerde çevreye yönelik bilgi, tutum ve davranış konularındaki değişim, bireylerdeki farkındalık düzeyini de etkileyecektir. Bu nedenle öğrencilere rehberlik eden öğretmenlere çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı tutumları ile enerjinin etkin kullanımı ve teknolojik kirlilik farkındalıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 171 fen bilgisi ve 187 sınıf öğretmeni adayı olmak üzere toplam 358 kişi oluşturmaktadır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Bonferroni anlamlılık testi, pearson korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı tutumları ile enerjinin etkin kullanımı ve teknolojik kirlilik farkındalıklarının orta düzeyde olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının; yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı tutumları ile enerjinin etkin kullanımı ve teknolojik kirlilik farkındalıkları, cinsiyet, bölüm, sınıf, genel akademik başarı puanları, anne-baba eğitim durumu ve aile geliri değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Ancak enerjinin etkin kullanımı ve teknolojik kirlilik farkındalıklarının öğrenim görülen sınıf değişkenine göre anlamlı farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmanın ana amacı olan öğretmen adaylarının yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı tutumları ile enerjinin etkin kullanımı ve teknolojik kirlilik farkındalıkları arasında anlamlı, orta düzeyde, doğrusal ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the growth of the world population and the development of technology, more energy is being used in order to pursue a comfortable life. The need for energy has increased day by day and energy problem has now become a global problem. An individual's family and environment along with education s/he has received have played a significant role in developing a positive attitude towards renewable energy resources. The role of education has become irrefutable in order to effectively use energy resources and to solve environmental problems. Therefore, environmental awareness is also important for changing individuals' environmental attitude and behaviors. The change in individuals' attitudes towards information, and behaviors will also affect the level of awareness. Teachers who guide students for this reason have great responsibilities. The major aim of this research is to examine the relationship between prospective teachers' attitudes towards renewable energy sources and their awareness related to the efficient use of energy and technological pollution. The research sample consisted of 358 students in total, including 171 prospective science teachers and 187 prospective classroom teachers who study at Kahramanmaras Sutcu Imam University Faculty of Education during the spring semester of 2016-2017 academic year. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Bonferroni significance test, pearson correlation and regression analysis were used during data analysis. Research results have revealed that prospective teachers' attitudes towards renewable energy sources and their awareness related to efficient use of energy is at medium level. No significant difference has been identified between prospective teachers' attitudes towards renewable energy sources and their awareness related to efficient use of energy and gender, department, class, grade point average, parental education status and family income. However, a significant difference has been noted between prospective teachers' awareness towards efficient use of energy and class level. In addition, a significant, medium, linear and positive relationship has been determined between prospective teachers' attitudes towards renewable energy sources and their awareness related to efficient use of energy and technological pollution.