Fen bilgisi öğretmen adaylarına yönelik yenilenebilir enerji kaynakları farkındalık ölçeği geliştirilmesi
Development of renewable energy sources awareness scale for preservice science teachers
  1. Tez No: 881817
  2. Yazar: BURAK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, fen bilgisi öğretmen adaylarının yenilenebilir enerji kaynakları konusundaki farkındalık düzeylerini ölçmek üzere kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracının geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda fen bilgisi öğretmen adaylarının yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin algıları ürettikleri metaforlar aracılığıyla belirlenmiş, bu metaforlar ve alanyazın doğrultusunda madde havuzu oluşturulmuş, oluşturulan madde havuzu uzman görüşüne sunulmuş, uzmanlarca kabul edilen maddelerle pilot çalışma gerçekleştirilmiş ve son olarak esas uygulama gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklem grubunu 2023-2024 akademik yılının bahar yarıyılında toplam 24 devlet üniversitesinde öğrenim gören 776 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplama süreçlerinde elde edilen veriler çeşitli geçerlik ve güvenirlik analizlerine tabi tutulmuştur. Bu analizler IBM SPSS v22 ve IBM SPSS AMOS v24 paket programları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Ölçek üzerinde yapılan analizler sonucunda; katılımcılar tarafından üretilen konuya ilişkin metaforlar ve uzmanlardan alınan görüşler aracılığıyla kapsam geçerliğinin, açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi ile yapı geçerliğinin ve kompozit güvenirlik katsayısı, Cronbach'ın alfa katsayısı, madde-toplam korelasyon katsayıları ve madde ayırıcılık indekslerinin hesaplanmasıyla gerek ölçek geneli gerekse alt boyutlar için güvenirliğin sağlandığı belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda 26 madde ve 4 alt boyuta sahip, geçerli ve güvenilir, 5'li Likert tipi bir ölçme aracı olan YEKAFÖ geliştirilmiştir. Araştırma sonunda geliştirilen yenilenebilir enerji kaynakları farkındalık ölçeğinin farklı örneklemler ve değişkenler üzerinde uygulanması konularında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a valid and reliable measurement tool that can be used to measure the awareness levels of preservice science teachers about renewable energy sources. For this purpose, preservice science teachers' perceptions of renewable energy sources were determined through the metaphors they produced, an item pool was created in line with these metaphors and the literature, the created item pool was submitted to expert opinion, a pilot study was conducted with the items accepted by the experts, and finally the main application was carried out. The sample group of the study consisted of 776 preservice science teachers studying at 24 state universities in the spring semester of the 2023-2024 academic year. The data obtained during the data collection processes were subjected to various validity and reliability analyes. These analyses were conducted using IBM SPSS v22 and IBM SPSS AMOS v24 software packages. As a result of the analyses conducted on the scale, it was determined that content validity was ensured through the metaphors on the subject produced by the participants and the opinions received from the experts, construct validity was ensured through exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis, and reliability was ensured for both the overall scale and the sub-dimensions by calculating the composite reliability coefficient, Cronbach's alpha coefficient, itemtotal correlation coefficients and item discrimination indices. As a result of the research, the YEKAFÖ was developed as a valid and reliable 5-point Likert scale with 26 items and 4 sub-dimensions. At the end of the research, suggestions were made about the application of the renewable energy resources awareness scale developed at the end of the research on different samples and variables.