Geleneksel peynirlerden izole edilen laktik asit bakterilerinin ekzopolissakkarit üretme potansiyellerinin moleküler olarak belirlenmesi
Molecular determination of exopolysaccharide generating abilities of the lactic acid bacteria isolated from traditional cheese
- Tez No: 473122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEKTA GEZGİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada geleneksel peynirlerden izole edilen 39 farklı laktik asit bakteri izolatının yaklaşık 800 bç uzunlukta 16S rRNA bölgesi amplifiye edilmiştir. Amplifiye edilen gen bölgelerinin nükleotid sekansları yapılmış ve sekans dizileri yardımı ile mikrobiyal tanımlamalar yapılmıştır. Ayrıca sekans ile tanımlanan izolatların mikroskobik tanımlamaları elektron mikroskobu ile yapılmıştır. Tanımlaması yapılan 39izolatın ekzopolisakkarit üretim potansiyelleleri PCR amplifikasyon ve üretim miktarları spektrofotometre ile tespit edilmiştir. Ekzopolisakkarit üretim potansiyelleri, Ekzopolisakkarit üretiminde rol alan EPSD/E gen bölgesinin PCR amplifikasyonu ile tespit edilmiştir.Gen bölgesine spesifik primerler ile Lb. paracasei ve S.thermophilus suşlarında 200 bç uzunluğunda EPSD/E gen bölgesi amplifiye edilmiştir. Spektroskobik olarak ekzopolisakkarit miktarı en yüksek üretim337,19 mg/L, en düşük üretim57,67 mg/Lbulunmuştur. Ekzopolisakkarit üretim verimi en yüksek suş Lb. plantarum, en düşük üretim veriminin ise Enterecoccus cinsine ait olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 800 bp long 16S rRNA's of 39 different lactic acid bacteria isolated from traditional cheese were amplified. The amplified gene regions were sequenced and, with the help of these sequences, microbial identificaton of the species were performed. Besides, the isolates identified through DNA sequences were also defined by electron microscobe. Exopolysaccharide production potentials of the 39 identified isolates were determined by PCR amplification and the amount of the exopolysaccharide they produced was detected by spectrophotometer. Exopolysaccharide production potentials were determined by the amplification of EPSD/E region which has a role in exopolysaccharide generation. With the use of specific primers for the gene region, 200 bp long EPSD/E was amplified in Lb. paracaseiandS.thermophilus strains. Spectrophotometrically, the highest amount of exopolysaccharide generated was measured as 337,19 mg/L, while the lowest one was 57,67 mg/L. The strain with the most capability of exopolysaccharide production was Lb. plantarum, whereas the least production yield was found to be in Enterecoccusspecies.