Ortaokul öğrencilerinin fen, teknoloji, mühendislik ve matematik (FeTeMM) mesleklerine yönelik ilgi düzeyleri
Interest levels towards science, technology, engineering and mathematics (STEM) career of middle school students
  1. Tez No: 473149
  2. Yazar: FERHAT KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE SERAP AVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik mesleklerine yönelik ilgi düzeylerinin belirlenmesi farklı değişkenler açısından belirlenmesi ve FeTeMM (STEM)'i oluşturan Fen-Matematik-Teknoloji-Mühendislik arasındaki ilişki düzeyini tespit edilmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırma, 2016/2017 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ili Onikişubat İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 4 (dört) farklı devlet ortaokulunda öğrenim gören 611 ortaokul öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Kier, Blanchard, Osborne, ve Albert (2013) tarafından geliştirilen, Koyunlu Unlu, Dokme ve Unlu (2016) tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerlik, güvenirlik analizleri yapılan ''Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Mesleklerine Yönelik İlgi Ölçeği (FeTeMM-MYİÖ)'' kullanılmıştır. 4 faktörlü 40 sorudan oluşan ölçeğin Cronbach's alpha güvenirlik katsayısı .94 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda ortaokul öğrencilerinin Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik mesleklerine yönelik en yüksek ilgilerinin teknolojiye, en düşük ilgilerinin ise mühendisliğe olduğu belirlenmiştir. Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik mesleklerine yönelik ilgilerinin (FeTeMM) ise ortalama düzeyin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın amaçları kapsamında bağımsız değişkenler ortaokul öğrencilerinin Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik mesleklerine yönelik ilgi düzeyleri olan etkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet, sınıf seviyesi, en son kazanılan akademik başarı belgesi, teknoloji kullanım sıklığına göre ortaokul öğrencilerinin Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik mesleklerine yönelik düzeylerinde istatistiki anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Ancak öğrencilerin uzun süre yaşadığı yere göre ise farklılığın olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca araştırmada, FeTeMM'i (STEM) oluşturan Fen-Teknoloji-Mühendislik ve Matematik boyutları arasındaki ilişki düzeyi incelenmiştir. Araştırma sonuçları, FeTeMM'i oluşturan Fen-Matematik pozitif yönde orta dereceli korelasyon, Fen-Teknoloji pozitif yönde orta dereceli korelasyon, Fen-Mühendislik pozitif yönde orta dereceli korelasyon ve Fen-FeTeMM pozitif yönde yüksek dereceli korelasyon olduğu belirlenmiştir. Matematik-Teknoloji pozitif yönde orta dereceli korelasyon, matematik-mühendislik pozitif yönde zayıf dereceli korelasyon, Matematik-FeTeMM pozitif yönde yüksek dereceli korelasyon olduğu belirlenmiştir. Teknoloji-Mühendislik pozitif yönde orta dereceli korelasyon, Teknoloji-FeTeMM pozitif yönde yüksek dereceli korelasyon olduğu belirlenmiştir. Mühendislik- FeTeMM arasında ise pozitif yönde yüksek dereceli korelasyon olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, araştırmacılar, öğretmenler ve program hazırlayıcılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current study, it was aimed that both consuming the level of the interest of students in middle school on Science, Technology, Engineering and Mathematics by using different variaties, and the level of the relationships between STEM that composed of Science, Mathematics, Technology and Engineering. The study was done by using relational scanning model and 611 students that were educated at 2016/2017 semester in four different govermental school of Onikişubat state at Kahramanmaraş city. STEM-CIS (Scale of Interest at Science, Technology, Mathematics and Engineering) which was developed by Kier, Blanchard, Osborne & Albert (2013) and adapted to Türkish by Koyunlu Unlu, Dokme & Unlu (2016) was applied. The scale composed of 4 factors and 40 questions and reliability coefficiency of Cronbach's alpha was decided at 94. As a result, it was found that the interest of students of middle school in the current study was mostly on Technology and the leastly on Engineering. Moreover, the interests of Science, Technology, Mathematics and Engineering as a job was over the average. Under the shed light on one of the other the purpose of the study, the interest of middle school students on STEM as a career with independent variables. As a consequence, it was decided that according to gender, level of class, the last academic degree, the usage of technology, the differences of the degree of interest was changed at statistically significant level. However, the time of general living area of students didn't affect. Additionally, in the current study, the relationships between STEM was studied. The results were showed that between Science and Math, Science and Technology, Science and Engineering there were always positive correlation at intermediate level, and furthermore there were positive correlations with advance correlations between Science and STEM. Between Math and Technology there were again positive intermediate correlations, however between Maths and Engineering there were positive but weak correlations, and between Maths and STEM there were positive advance correlations. Moreover, between Technology and enginering it was found that there were positive intermediate correlation, on the other hand between engineering and STEM there were positive advance correlation. As a conclusion, based on the results suggestions were given to researchers, teachers and program designers.