Ortaokul öğrencilerinin STEM eğitimine yönelik ilgi ve görüşlerinin belirlenmesi
Determination of secondary school students' interest and views about STEM education
- Tez No: 602632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SAYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin STEM eğitimine olan ilgi ve görüşlerinin belirlenmesidir. Bu amaçla veri toplama araçlarından“STEM İlgi Ölçeği”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara'nın Çankaya ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel bir ortaokulda bulunan 209 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak karma araştırma modellerinden gömülü karma deseni kullanılmıştır. Verilerin elde edilmesinde geçerlik, güvenirlik testleri yapılan ''Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Mesleklerine Yönelik İlgi Ölçeği (FeTeMM-MYİÖ)'' kullanılmıştır. Ölçek 5'li likert tipinde ve 40 maddeden oluşmuştur. Maddeler fen bilimleri, matematik, mühendislik, teknoloji olarak dört alt boyutlarında incelenmiş olup ölçekte sonuçlardan daha fazla verim almak adına dört alt boyut sırayla değil karıştırılarak listelenmiştir. Nitel yöntem çalışması olarak yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılarak öğrencilerin STEM ile ilgili görüşleri değerlendirilmiştir. Uygulanan ölçek ve görüşme formu sonucunda bulunan nicel veriler istatistik programında SPSS kullanılarak analizde t-testi ,ANOVA ve tukey testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ortaokul öğrencilerinin STEM mesleklerine olan ilgilerinde cinsiyet, anne mesleği, en uzun süre yaşanılan yerleşim yerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak baba mesleği, öğrencinin gelecekte hedeflediği mesleği, akademik başarı düzeyi, STEM eğitimini deneyimleme süresi, teknoloji kullanım sıklığı ile arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiş olup farklılığın yönü incelenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma' da gönüllü 9 öğrenciden STEM eğitimiyle ilgili görüş alınmış olup nitel veri analiz tekniklerinden içerik analizi yapılmıştır. İçerik analizi sonucuna göre öğrenciler genellikle STEM uygulamaları yapılan derslerde akademik başarılarını artırarak, yaşam becerilerinde yeterliliklerini geliştirdiklerinin farkına vardıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the interests and thoughts of secondary school students about STEM education. For this purpose, the researcher used an STEM questionnaire and semi-structured interview form to collect the data. These students were applied to 209 secondary school students in a private school in the Çankaya province of Ankara in the second semester of the 2018-2019 academic year. The research design of this study is based on embedded design which is a form of mixed method design. Science, Technology, Engineering and Mathematics Career Interest Questionnaire (STEM-CIS) was used to collect data from the participants. The questionnaire consists of 40 five-point Likert scale questions and four categories: science, mathematics, engineering and technology. In order to obtain more effective results, the four categories were mixed in the general survey. In order to collect qualitative data, semi-structured interview form was applied to record students' views about STEM education. The collected data were analyzed by using independent samples t-test, ANOVA with post-hoc Tukey test through SPSS. The study did not yield a statistically significant mean difference between middle school students' interest towards careers in science, technology, engineering and mathematics with respect to gender, mother's occupation, and the place of longest residence. However, the results showed a statistically significant mean difference between their interests with respect to their father's occupation, dream jobs, academic tests, the number of years of STEM education, and frequency of technology use, and these results were discussed descriptively and inferentially. To further investigate the collected data, the researcher conducted interviews about STEM education with 9 of the volunteered participants, and did a content analysis as a qualitative method of data collection. The results of the content analysis showed that students realize their improvement in their life skills when they achieve academic success especially in lessons related to STEM education.