Akçadağ ve Hekimhan (Malatya) ilçelerindeki alıç (Crataeugus spp.) genotiplerin seleksiyonu
Selection of hawthorn (Crataeugus spp.) genotypes in Akcadag and Hekimhan (Malatya) provinces
- Tez No: 473152
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET SÜTYEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, 2012-2016 yılları arasında Akçadağ ve Hekimhan (Malatya) ilçelerinde doğal olarak yetişen Alıç (Crataegus Spp.) popülasyonu içerisinden bitki özellikleri ve meyve kalitesi yönünden üstün değerlere sahip genotiplerinin tespit edilmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma kapsamında yapılan incelmeler sonucunda Hekimhan ve Akçadağ bölgelerinden 20'şer genotip olmak üzere toplam 40 genotip üzerinde çalışılmaya değer bulunmuştur. Selekte edilen alıç genotiplerinin ortalama meyve ağırlığının; 3.89 g olduğu bu değerin genotiplere göre 0.98-6.76g arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Meyve çekirdek ağırlıklarının ise 0.22-0.97g arasında değiştiği tespit edilmiştir. Ayrıca genotiplerin meyve renklerinin sarı, turuncu ve kırmızı, meyve şekillerinin ise genellikle yuvarlak olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine hawthorn genotypes with superior values in terms of plant characteristics and fruit quality from hawthorn population naturally grown in the province of Akçadağ and Hekimhan between the years of 2012- 2016. For four years, hunting trees in the above-mentioned regions have been tried to be screened, 20 trees in the hekimhan region and 20 in the Akçadağ region were collected. The average fruit weight of the hawthorn genotypes was found to be 3.89 g, which was found to vary between 0.98g and 6.76g with respect to the genetically selected hawthorn genotypes. The weight of fruit cores is varies from 0.22g to 0.97g according to genotypes. Genotypes worthy of investigation are yellow, orange and red. The fruit shape is usually rounded.