Mera alanlarındaki zamana bağlı işgal ve tecavüzlerin tespiti ve değerlendirilmesi: Malatya ili örneği
Detection and evaluation of time-based occupations and encroachments in pasture lands: The case of Malatya province
- Tez No: 916144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Meralar, evcil ve yaban hayvanlarının beslenmesi için zengin doğal yem kaynakları sağlayan stratejik arazilerdir. Bu alanlar, kaba yem ihtiyacını karşılayarak hazır yem kullanımını azaltmakta ve hayvansal üretimin sürdürülebilirliğine ekonomik, sağlık ve toplumsal açıdan önemli katkılar sunmaktadır. Ancak, meraların farklı amaçlarla kullanılması veya işgal edilmesi, mera alanlarının azalmasına yol açmakta, bu da hayvansal üretimde verimliliğin düşmesine ve endemik bitki ile hayvan türlerinin yok olmasına neden olmaktadır. Bu durum, meraların korunması ve sürdürülebilir yönetiminin gerekliliğini vurgulamaktadır. Türkiye'de son yıllarda“İmar Affı”yasası (2018), Covid-19 pandemisi (2019-2020) ve Elazığ/Sivrice (2020) ile Kahramanmaraş (2023) depremleri, insanların izole yaşam alanlarına yönelmesine sebep olmuştur. Bu süreçte tarla, bahçe gibi tarımsal faaliyetler veya bağımsız konutlara olan ilgi artmış, mera arazilerinin toplu konut, barınak ve köy evi gibi amaçlarla işgal edilmesi hızlanmıştır. Bu çalışmada, Malatya ilinin Akçadağ, Hekimhan, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerindeki bazı mahallelerindeki mera alanlarının işgal oranları ve zaman içindeki değişimleri incelenmiştir. 2003-2024 yılları arasında Google Earth Pro (GEP) uydu görüntüleri kullanılarak yapılan analizde, mera alanlarının farklı amaçlarla ne ölçüde işgal edildiği ortaya konulmuş ve bu değişimlerin izlenmesi hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda, Bahri Mahallesi'nde 2003'den bu yana mera alanlarının %0,7'si konut, %23,8'i tarımsal amaçlarla işgal edildiği tespit edilmiştir. Merdivenler Mahallesi'nde ise %0,06'sı konut, %31,16'sı tarımsal amaçlarla işgal edilmiştir. Bu bulgular, mera alanlarının giderek azalmakta olduğunu ve korunması gerektiğini göstermektedir. Araştırma, uydu görüntülerinin mera işgallerinin tespitinde etkin bir araç olduğunu ortaya koymuştur. GEP arşiv görüntüleri sayesinde mera işgallerinin yıl bazında izlenebilmesi ile kapsamlı değerlendirmeler yapılabilmektedir. Bu sonuçlar, mera alanlarının korunması, sürdürülebilir yönetimi ve yasa dışı kullanımın önlenmesi için uzaktan algılama yöntemlerinin değerli katkılar sunduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
Pastures are strategic landscapes that offer abundant natural feed resources for both domestic and wild animals. By meeting roughage needs, they help minimize reliance on prepared feed and provide significant economic, health, and social benefits for the sustainability of animal production. However, repurposing or occupying these areas for various uses reduces the available pastureland, leading to declines in livestock productivity and the loss of endemic plant and animal species. This underscores the critical importance of pasture conservation and sustainable management. In Turkey, recent developments such as the“Zoning Amnesty”law (2018), the Covid-19 pandemic (2019–2020), and the aftermath of the Elazığ/Sivrice (2020) and Kahramanmaraş (2023) earthquakes have prompted people to seek out isolated living spaces. Consequently, interest in agricultural pursuits like cultivating fields and gardens, as well as in standalone housing, has risen, accelerating the occupation of pasturelands for mass housing, shelters, and village homes. This study investigates the rate of pasture occupation and its temporal changes in selected neighborhoods within the Akçadağ, Hekimhan, Battalgazi, and Yeşilyurt districts of Malatya province. By analyzing Google Earth Pro satellite images from 2003 to 2024, the research reveals the extent of pasture encroachment for various purposes and monitors how it has evolved over time. For instance, since 2003, 0.7% of the pasture areas in Bahri Neighborhood have been used for housing and 23.8% for agricultural purposes. In Merdivenler Neighborhood, 0.06% has been converted to housing and 31.16% to agricultural use. These figures highlight the ongoing reduction of pasturelands and the necessity for their protection. The findings also demonstrate that satellite imagery is an effective tool for identifying pasture occupation. Thanks to Google Earth Pro's archived images, these encroachments can be monitored annually, enabling comprehensive evaluations. Overall, the study shows that remote sensing methods play a valuable role in conserving pasture areas, managing them sustainably, and preventing illegal usage.