Novel near-ir photosensitizers for photodynamic therapy & designing heavy atom free photosensitizers for the photodynamic therapy
Fotodinamik terapi için kızıl ötesi ışığı soğurabilen yeni fotoduyarlaştırıcı ve ağır atom içermeyen fotoduyarlaştırıcıların tasarlanması
- Tez No: 418689
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Onkoloji, Chemistry, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Fotodinamik terapi kanserli ve kötü huylu olmayan birçok hastalığın tedavisinde kullanılan yaygın ve umut vaat eden bir tedavi yöntemidir. Tedavi yöntemi, hasta hücreyi seçici ve etkili bir şekilde öldüren bir fotoduyarlaştırıcı ve bir ışık kaynağının, tercihen yakın kızıl ötesi (650-800 nm), kullanılması ile gerçekleştirilir. Son yıllarda yayınlanan çok sayıda çalışmaya ve bizlere yeni fotouyarıcılar dizayn etmemize olanak sağlayan tümör biyolojisindeki ve fotokimyadaki gelişmelere rağmen, klinik uygulamaları için onay alan terapi ajanı sayısı oldukça azdır. Bu tezde yeni fotoduyarlaştırıcılar sentezlemeyi hedefledik. Üçüncü dördüncü beşinci bölümlerde çeşitlendirilmeye oldukça uygun olan BODIPY boyar maddeleri kullanılarak bir seri yeni BODIPY temelli fotoduyarlaştırıcılar sentezlendi ve karakterize edildi. Birinci bölüm yeni yakın kızıl ötesi ışığı soğurabilen BODIPY temelli fotoduyarlaştırıcıları içermektedir. İkinci kısım ise, ağır atom içermeyen BODIPY temelli fotoduyarlaştırıcıların dizaynı ve sentezini içermektedir. Bu doğrultuda BODIPY boyar maddelerinin yeni bir türevi olan, bir birine dik BODIPY türevleri sentezlenmiş ve bu boyar maddelerin teorik çalışmaları da yapılmıştır. Bir birine dik BODIPY türevlerinin ışık sitotoksisitesini göstermek amacıyla hücre kültürü deneyleri gerçekleştirilmiştir. Misel içerisine yerleştirilmiş BODIPY temelli fotoduyarlıştırıcıların önemine ise üçüncü çalışmada vurgu yapılmaktadır
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is a promising and emerging noninvasive treatment modality for the treatment of a great number of malignant and non-malignant diseases. Therapeutic strategy in PDT is performed by combining a photosensitizer which can potently and specifically kill diseased cell and a light source, preferentially near-IR light (650-800 nm). In spite of the fact that numerous studies have been published and notable progress has been made in tumor biology and photochemistry which let us to design novel therapeutic agents, the number of the new therapeutic agents which have been recently got approval for clinical application are relatively low. We aimed to produce novel photosensitizers. In the chapters 3, 4 and 5 BODIPY dyes which are amenable to functionalization have been used to produce a novel series of BODIPY-based photosensitizers. We synthesized and characterized a series of novel BODIPY-based photosensitizers. The first part describes novel near-IR BODIPY-based photosensitizers. In the second part, the main goal was to design and synthesize heavy atom free BODIPY-based photosensitizers. In this respect, a new modification of the BODIPY dyes, novel orthogonal BODIPYs were synthesized and their computational analysis were done. A cell culture assay with cancer cell lines was performed in order to demonstrate photocytotoxicity of the orthogonal BODIPY. The third study underlines the importance of micelle-embedded BODIPY-based photosensitizers for photodynamic therapy.