Dynamic modelling and analysis of elevator systems
Asansör sistemlerinin dinamik modellemesi ve analizi
- Tez No: 473243
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte şehirler beklenmedik bir şekilde büyümeye başladı. Böylece, Sağlık problemleri, ulaşım, barınma, beslenme vb. bir çok yeni sorunlar ortaya çıktı. Bu sorunlar yeni bilimsel alanları kışkırttı. Asansör çalışmaları da bu problemlerın bazılarını çözdü ve insanlara bir çok fayda sağladı. Asansör teknolojisindede farklı yaklaşımlar, yüksek seyahat mesafeleri ve yüksek yük kapasiteleri gibi gereksinimlerden etkilenmiştir. Yeni asansörler eski asansörler ile karşılaştırılırsa, yenilerinin daha sessiz, daha hızlı, daha güvenli ve hatta daha verimli olduğu görülür. Asansör teknolojisi daha ileriye gittikçe, onun uygulamaları da çok karmaşık olmaktadır. Bu çalışmada, en çok kullanılan asansör tiplerinin asansör kabinindeki geçici zaman tepkisini bulmak için, ANSYS'de bunların sonlu elemanlar modelleri APDL (ANSYS Parametrik Tasarım Dili) kullanılarak geliştirilmiştir. Analizde, giriş parametreleri olarak asansör kabininin hizlanma ve yavaşlama ivmeleri kullanılmıştır. Asansör kabininin zaman tepki grafikleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cities began to grow unexpected size after the industrial revolution. Then, so many new problems like public health, transportation, housing, food requirement etc appeared. Those problems initiated new scientific fields. Engineering diciplines also solved some of those problems and also provided many benefit to people. Different approaches at elevator technology were effected by requirements such as hight travel distances and high load capacities. If the new elevators are compared with the old elevators, it is seen that new ones are more silent, faster, safer and even more efficient. Although the elevator technology goes further and further, its applications become more complex. In this study, in order to find the transient time response of elevator car of the most common elevator types, finite element models of them are developed in ANSYS by using APDL (ANSYS Parametric Design Language). In the analysis, acceleration and deceleration of elevator car are used as input parameters. Time response plots of elevator car are presented.