New Babylon: Discrepancies of utopia and possibility of situationist architectures
New Babylon: Ütopyanın çelişkileri ve durumcu mimarlığın olabilirliği
- Tez No: 473251
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Constant Nieuwenhuys'un en önemli yapıtı olan New Babylon projesi, durumcu enternasyonalin günümüz kenti ve gündelik hayat üzerindeki görüşlerinin cisimleşmesi olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda, New Babylon'un süregelen tartışmalı konumuyla beraber yeniden değerlendirilmesi ikinci dünya savaşı sonrası avangart mimarlık ve şehirciliğine daha geniş bir çerçeve kazandıracaktır. Tüm çelişkilerin ötesinde, détournement gibi durumcu eleştirinin bel kemiğini oluşturan bir kavramın yanlış değerlendirilmesi nedeniyle New Babylon'un eleştirel özelliği ortadan kaybolmaktadır. Bu yüzden, détournement kavramı,“durumcu”mimarlık tartışmasının ötesinde günümüz mekânsal üretiminin sorunlarıyla mücadele etmek için de bir araç olarak önerilebilir. Bu çalışmanın amaçlarından biri mekânsal direnişin bir parçası olarak, détournement yardımıyla aşağıdan yukarıya örgütlenmiş bir gerilla mimarlık olasılığını sorgulamaktır.
Özet (Çeviri)
The project of New Babylon, the foremost imagination of Constant Nieuwenhuys, is still regarded as an incarnation of the ideals of the Situationists over the contemporary city and everyday life. In this regard, an extensive re-reading of New Babylon with its unceasisngly contested positions, is believed to constitute a much broader discussion into post-war avant-garde architecture and urbanism. Beyond all contradictions, some of the critical aspects of New Babylon seems to fade away because such notions as détournement, as explicitly coined by the Situationist International, for instance, were forced into constant misinterpretation. It is, therefore, the notion of détournement has to be revisited as one of the key concepts not only to provide anew theoretical framework for further discussions of“situationist architectures”, but also to foster new methodic devices to cope with some of the shortcomings of today's spatial production. It is one of the objectives of this inquiry that with help of the said concept that of détournement, this research questions if bottom-up guerrilla architecture could still be possible as genuinely manifested by the members of the Situationist International.